Blog

Microsoft Azure Stack Nedir?

Aslında yeni bir konu olmamasına karşın özellikle ülkemizde son yıllarda gündeme gelen bir teknoloji olduğu için tekrar kaleme alma ihtiyacı duydum.

Hali hazırda bu konu ile ilgili olarak ÇözümPark Bilişim Portalı üzerinde aşağıdaki makaleyi inceleyebilirsiniz; https://www.cozumpark.com/microsoft-azure-stack-nedir-ve-microsoft-azure-stack-poc-kurulumu/

Peki nedir bu Azure Stack?

Aslında bir Public Cloud hizmeti olan Microsoft Azure’ un kendi veri merkezinizde ve kendi donanımlarınız ile çalıştırabileceğiniz sürümü diyebiliriz. Aslen pek çok alanda Azure ile birebir özellik ve kullanıcı deneyimi sunmak ile beraber temel bazı farklılıkları da vardır.

Aslında bu görsel son derece özet bir anlatım sağlıyor.

Portal, powershell kullanımı, devops araçları, azure resource manager veya sunduğu IaaS, PaaS platformları neredeyse birebirdir. Yani bir Azure Stack kullanmak için mevcut azure tecrübeniz veya azure stack ortamı için yazılım geliştirmek için yine azure tecrübeniz yeterlidir. Koyu mavi renkli alanlar zaten temelde aynı özellikleri temsil ederken farklılaştıkları alanlar açık mavi renki olarak gösterilmiştir.

Temel farklılık aslında sunulan bu ortak platformun birisinin Microsoft veri merkezlerinden sunulması iken diğerinin kendi veya bir servis sağlayıcının yerleşik donanımları üzerinden sağlanmasıdır.

Tabiki yerleşik donanımların üzerinde çalışmasından dolayı Public Cloud hizmeti olan Azure üzerindeki her servis Azure Stack üzerinde sunulmuyor. Ancak pek çok kritik ve katma değerli servisi görebiliyoruz.

Özellikle son dönemde ülkemizde konuşulmasının sebebi ise dolar kurunun yüksek ve oynak olması, regülasyon, offline yapılar veya düşük network gecikmesi gerektiren projelerde azure stack, public cloud için çok iyi bir alternatif olacaktır.

Tabi ki bundaki en büyük engel ilk yatırımın maliyetinin biraz yüksek olmasıdır.

Günün sonunda yine bildiğimiz donanım üreticileri ile çalışıyoruz. Bildiğim kadarı ile bu yazıyı kaleme alırken Türkiye de sadece Huawei’ nin bir demo cihazı olduğu için şu anda çok kıymetli. Ancak ilgi arttıkça eminim ki diğer üreticiler de birer ikişer demo cihazları getirmeye başlayabilirler.

Daha fazla bilgi için

https://azure.microsoft.com/en-us/overview/azure-stack/

Hakan Uzuner

2002 yılından beri aktif olarak bilişim sektöründe çalışmaktayım. Bu süreç içerisinde özellikle profesyonel olarak Microsoft teknolojileri üzerinde çalıştım. Profesyonel kariyerim içerisinde eğitmenlik, danışmanlık ve yöneticilik yaptım. Özellikle danışmanlık ve eğitmenlik tecrübelerimden kaynaklı pek çok farklı firmanın alt yapısının kurulum, yönetimi ve bakımında bulundum. Aynı zamanda ÇözümPark Bilişim Portalı nın Kurucusu olarak portal üzerinde aktif olarak rol almaktayım. Profesyonel kariyerime ITSTACK Bilgi Sistemlerinde Profesyonel Hizmetler Direktörü olarak devam etmekteyim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu