Anasayfa » Azure Stack Artık Server 2019 Üzerinde Çalışıyor

Makaleyi Paylaş

Haberler

Azure Stack Artık Server 2019 Üzerinde Çalışıyor

Azure Stack 1908 sürümü yayınlandı. Her yeni sürümde olduğu gibi güvenlik iyileştirmeleri, sorun çözümleri ve yenilikler içeren bu güncelleme paketinin 1908 sürümü bizleri bir hayli heyecanlandırdı. Malum özellikle ülkemizin gündeminde KVKK ve verilerin yurt dışında tutulmaması gibi konular olduğu için son iki yıldır ciddi manada Azure Stack ile uğraşıyorum. Pek çok güncellemesini takip ediyorum ancak malum Türkiye için Azure Stack hala çok yeni bir teknoloji, böyle olunca her güncellemeyi paylaşmak bazen çok anlam ifade etmiyor. Bir office güncellemesi bile kullanım oranının çok yüksek olması nedeni ile daha değerli olabiliyor. Ancak bu güncelleme biraz farklı.

Öncelikle güncelleme için kaynak aşağıdaki gibidir;

https://docs.microsoft.com/en-us/azure-stack/operator/azure-stack-release-notes-1908?view=azs-1908

Baktığımız zaman gelen en büyük yenilik ise artık Azure Stack alt yapısında kullanılan core işletim sisteminin Server 2019 olarak güncellenmesi, bu sayede aslında pek çok yeniliğinde Azure Stack kullanıcılarına sunulmasını önü açılmış oldu.


Bu nedenle güncelleme “Full” update olarak geçiyor ve 1907 veya 1906 gibi hızlı bir şekilde bitmiyor. Microsoft’ un yaptığı internal test sonuçları aşağıdaki gibidir;

4 node yapı – 42 Saat, 8 node – 50 Saat, 12 node – 60 Saat, 16 node – 70 Saat.

Tabiki ortam, network ve diğer şartlara bağlı olarak süreler değişkenlik gösterebilir. Unutmayın aynı anda tüm sistem güncellenmediği için herhangi bir kesinti söz konusu değildir.

Makaleyi Paylaş

2002 yılından beri aktif olarak bilişim sektöründe çalışmaktayım. Bu süreç içerisinde özellikle profesyonel olarak Microsoft teknolojileri üzerinde çalıştım. Profesyonel kariyerim içerisinde eğitmenlik, danışmanlık ve yöneticilik yaptım. Özellikle danışmanlık ve eğitmenlik tecrübelerimden kaynaklı pek çok farklı firmanın alt yapısının kurulum, yönetimi ve bakımında bulundum. Aynı zamanda ÇözümPark Bilişim Portalı nın Kurucusu olarak portal üzerinde aktif olarak rol almaktayım.

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>