Haberler

Manchester United Siber Saldırıya Uğradı

Siber saldırıya uğrayan İngiliz futbol kulübünün açıklamasına göre, şu anda taraftarlar veya müşteriler ile ilişkili herhangi bir kişisel veri ihlalinin gerçekleşip gerçekleşmediği bilinmiyor

İngiliz futbol kulübü Manchester United Cuma günü geç saatlerde iç sistemlerini etkileyen bir siber saldırıya uğradığını açıkladı.

Futbol kulübü, olayın hala araştırdığını ve ihlali gerçekleştiren davetsiz misafirlerin taraftarlar veya mağaza müşterileriyle ilişkili verilere erişip erişemediklerinin söylenemeyeceğini belirtti.

Kulüp yetkilileri, bilgisayar korsanlarının nelere erişmeyi başardığı konusunda emin olamıyorken, olayın web sitesi ve mobil uygulamalar gibi birincil medya kanallarını etkilemediğini açıkladı.

Kulüp yetkilileri gerçekleştirilen saldırı hakkında Cuma günü geç saatlerde bir basın açıklaması yayınladı, söz konusu açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Old Trafford’da gerçekleşecek maçlar için gerekli tüm kritik sistemler güvenli ve çalışır durumda, yarın West Bromwich Albion’a karşı oynanacak maç da dahil olmak üzere bir sorun bulunmuyor.”

United’lı yetkililer, saldırıyı tespit edip kontrol altına almak için hızlı adımlar atarak etkiyi en aza indirdiklerini söyledi. Kulüp, olayı araştırmak ve BT işlemlerinin kesintisini en aza indirmek için güvenlik uzmanları ile birlikte çalıştıklarını açıkladı. Manchester polisine de saldırı hakkında gerekli bilgiler verildi.

Manchester United, büyük bir güvenlik ihlalini açıklayan ikinci büyük İngiltere kulübü oldu. Temmuz 2018’de de, bir bilgisayar korsanı Liverpool’un ağına erişerek kulüp taraftarları hakkında veriler toplamıştı.

Ancak United ve Liverpool siber saldırıya uğrama konusunda yalnız değil. İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi tarafından bu yıl Temmuz ayında yayınlanan bir rapora göre, diğer İngiliz futbol kulüpleri de hedefe yönelik kimlik avı saldırıları ve kulüp ödemelerini kaçırmak isteyen BEC (Business English Certificates) dolandırıcıları tarafından hedef alındı.

Aynı rapora göre, adı açıklanmayan başka bir kulüp de giriş turnikelerini etkileyen bir fidye yazılım saldırısına uğradı, ancak maç saatinden önce sorun giderildi ve büyük bir skandalın önüne geçilmiş oldu.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu