Haberler

1,3 Milyon Clubhouse Kullanıcı Verisi Sızdırıldı!

Clubhouse kullanıcı verileri ünlü bir hacker forumunda ücretsiz bir şekilde paylaşıldı. Facebook ve LinkedIn’in bu hafta yaşadığı ciddi saldırıların ardından, Clubhouse’ta benzer bir saldırıya uğradı ve 1,3 milyon kullanıcı bilgisi sızdırıldı. 

Son günlerde pek çok sosyal medya platformununun adını veri sızıntısı ile duymaya başladık. Önce Facebook 533 milyon kullanıcısının verilerinin sızdırıldığı bilgisi paylaşılmıştı. Sonra ise profesyonel sosyal iş ağı LinkedIn’de benzer bir saldırıya uğradı ve 500 milyon kullanıcısının bilgileri çalındı.

Toplamda 1 milyar dan fazla kullanıcı verisi şuan internette dolaşmakta.

Şimdi ise son günlerin popüler sosyal medya platfromu ClubHouse’tan geldi 1.3 Milyon kullanıcı verisi sızdırıldı.

Twitter Satın Almak İstemişti

Twitter Clubhouse’a rakip olarak Spaces uygulamasını geliştirmişti. Spaces uygulamasına rağmen Clubhouse’un popülerliğini azaltamayan firma Clubhouse 4 Milyar Dolarak almak için görüşmeler yapmıştı.

Twitter, Clubhouse’u 4 Milyar Dolara Satın Almak İçin Görüşmeler Yaptı

Clubhouse verileri ücretsiz olarak paylaşıldı

1.3 milyon clubhouse kullanıcı verilerinin SQL veritabanı dosyası ücretsiz olarak paylaşıldı.

 Çalınan bilgiler arasında ise; kullanıcı kimliği, isim, fotoğraf URL’si, kullanıcı adı, Twitter kullanıcı adı, Instagram kullanıcı adı, takipçi sayısı, kullanıcının takip ettiği kişilerin sayısı, hesabın oluşturulma tarihi, hesabın davet edildiği profilin ismi gibi bilgiler yer alıyor.

Clubhouse’tan ise yaşanan bu veri ihlaline karşı ise şirketten henüz resmi bir açıklama gelmedi.

Clubhouse’tan sızdırılan bilgilerin daha önce farklı platformlara yapılan saldırılarla birleştirilebileceğini aktarılıyor.Bu bağlamda siber korsanların bu bilgiler sayesinde daha ikna edici kimliğe bürünebileceği ve başka sosyal mühendislik saldırılarına imkan verebileceğini söyleniliyor.

Kaynak: cybernews.com

Bunlarda İlginizi Çekebilir

FBI, AWS’ye Bombalı Saldırı Yapmayı Planlayan Kişiyi Tutukladı

Mercedes-Benz StartUP 2021 Başvuruları Devam Ediyor

LinkedIn, 500 Milyon Kullanıcının Bilgilerinin Sızdırılması Hakkında Bir Açıklama Yaptı

Cengiz YILMAZ

Bilişim sektörüne 2015 yılında Turizm sektörü ile başladım. Çalıştığım şirketlerde alt yapı kurulumu, yönetimi ve bakım işleri yürütmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.