Haberler

Linux 5.19 Güncellemesi Yayınlandı

Linux 5.19 güncellemesinin test aşaması tamamlandı ve Linus Torvalds tarafından yayınlandı. Güncellemenin test aşaması Apple bilgisayarlar üzerinde gerçekleştirildi. Detaylar haber içeriğimizde.

Linux 5.19 Güncellemesi
Linux 5.19 güncellemesi M2 Macbook Air’de test edildi.

Linux işletim sistemine ait yeni güncelleme son 2 aydır test ediliyordu. Güncellemeyi ilginç kılan olay ise testlerin Apple bilgisayarlar üzerinde yapılması. Geliştirici Linus Torvalds güncellemeye ilişkin “Buradaki en ilginç kısım, sürümü bir ARM64 dizüstü bilgisayarda yayınlamak oldu.” sözlerine yer verdi. Torvalds tarafından net bir bilgi paylaşılmasa da test aşamasında M2 işlemcili Macbook Air’in kullanıldığı tahmin ediliyor. Bu deneme Linux için bir ilk değil. Daha önce de Apple üzerinde testler yapılmış, sebebi de ince ve hafif olması olarak gösterilmişti.

Linux 5.19 güncellemesi ile yapılan değişiklikler

Linux 5.19 güncellemesi ile birlikte önceki sürümde yer alan hatalar giderilerek bir takım güvenlik düzeltmeleri yapıldı. Yeni güncelleme İlk LoongArch CPU desteğinden AMD Zen 4 CPU’ların güncellenmesine, Raw Raptor Lake P grafik desteğine, AMD RNA3 etkinleştirilmesine, Intel DG2/Alchemist çalışma desteğinin uzatılmasına varana dek bir çok yeni özelliği bünyesinde barındırıyor.

Linux 5.19 kurulumu nasıl yapılır?

Ubuntu veya Ubuntu tabanlı sürüm kullanan kullanıcılar yeni özellikleri test etmek için Linux Kernel 5.19 sürümünü yükleyebilir. Güncellemeyi yüklemeden önce sisteminizin güncel olduğundan emin olmalı ve yedekleme yapmalısınız. Ardından aşağıdaki komutları terminal uygulamasında çalıştırın;

sudo add-apt-repository ppa:cappelikan/ppa
sudo apt update
sudo apt -y install mainline

Mainline yüklemesi tamamandığında uygulamalar menüsü üzerinde görüntüleyebilirsiniz. Buradaki listeden seçeyerek pencerenin sağ kısmında yer alan Install butonu yardımıyla güncellemeyi kurabilirsiniz. Kurulum aşaması bittiğinde bilgisayarınızı yeniden başlatıp yeni sürümü kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.