Haberler

Korona Virüste Dark Web Dolandırıcılıkları: Enfeksiyonlu Kandan, Solunum Cihazına

Dark web her zaman kara pazarların ve komplo teorilerinin bir doruğu olmuştur, ancak şimdi korona virüs salgını ile dolandırıcıların dolandırıcılıklarını hedefleyecek yeni ve daha umutsuz bir kitlesi var.

Kuruluşlar ve tüketiciler korona virüs için koruyucu ürünler, tıbbi ekipman ve tedaviler bulmak için uğraşırken, dolandırıcılar sahte aşıları, N95 maskelerinin satışını ve hatta dark webdeki solunum cihazlarını tanıtmaya başladılar.

Dark webe aşina olmayanlar için kısaca tarif etmek gerekirse, dark web interneti kaplayan ve yalnızca Tor tarayıcı gibi özel istemcilerden erişilebilen gizli ve anonim bir ağdır.

Web sitelerinin dark webde barındırılma şekli, kolluk kuvvetlerinin suç teşkil eden eylemleri gerçekleştirenleri izlemesini zorlaştırır ve böylece suç faaliyetlerine, hükümet karşıtı ve yandaş fikirlere, komplo teorilerine ve tabii ki dolandırıcılığa daha elverişli bir ortam sağlar.

Dark web istihbarat şirketleri DarkOwl ve Sixgill’in raporlarında, bazıları düpedüz tuhaf olmak üzere önemli sayıda korona virüs temalı dolandırıcılık bulunuyor. İşte o yöntemlerden bazıları.

Dolandırıcılar korona virüs krizi sırasında krizi fırsata çevirme adına faaliyetlerini arttırdı

Çoğu insan korona virüse yakalamaktan ve ciddi şekilde hastalanmaktan endişe duyduğundan, dolandırıcılar koruyucu ekipman, tıbbi ekipman ve hatta aşı satıyorlar.

Örneğin, bir dark web sitesi 80 € karşılığında 10 adet tıbbi N95 maskesi satıyor.

Kaynak: DarkOwl

Bir başka dark web sitesi ise, COVID-19 hastalarının iyileşirken nefes almasına yardımcı olmak için hastaneler tarafından kullanılan solunum cihazlarını satmaya çalışıyor.

Kaynak: SixGill

Son olarak, DarkOwl, korona virüs aşısı olduğu iddiasıyla satılan ürünler de keşfetti. Bir satıcı, aşılarının İsrail tarafından oluşturulduğunu iddia ediyor ve bu sözde aşı için doz başı 99 dolar talep ediyor.

Kaynak: DarkOwl

Korona virüs dolandırıcılıklarının hayret ettiren tarafı

Tıbbi bir krizde görmeyi beklediğimiz dolandırıcılık türlerine ek olarak, dark web uzmanları çok daha tuhaf dolandırıcılık yöntemleri ile karşılaştılar. Öyle ki bir satıcı İspanyol bir doktor olduğunu ve bir COVID-19 hastasından 24 adet kan ve balgam örneği aldığını iddia ederek bu örneklerin her bir şişesi için 100 dolar talep ediyor.

Dolandırıcılar tüm bunlarla da yetinmiyor ve şeytanın aklına gelmeyecek bir şey yaparak günde 3-6 kez dinlendiği takdirde korona virüsü etkisiz hale getirdiğini iddia ettikleri MP3 dosyası satıyor.

Genel ve son bir uyarı olarak dark webden alışveriş yapmaktan her daim kaçınmalısınız, nereden geldiği, kim tarafından temin edildiği ve ne içerdiği belli olmayan ürünler, başınıza bir çok dert açabilir. Sağlıkla kalın.

Kaynak

Kaynak

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.