Haberler

Facebook yeni oyun platformunu Android için erken yayına aldı

Sosyal ağ devi Facebook, geçtiğimiz aylarda yeni oyun platformunun 2020 yılı ikinci çeyreğinde yayına alacağını duyurmuştu. Tüm dünyanın evde izole olduğu ortamda uygulamayı 2 ay daha erken hayata alarak, uygulamalarla daha çok vakit geçirdiğimiz bu karantina günlerinde daha hızlı yayılmayı hedefliyor.


Uygulama başkanı Fidji Simo karantina günlerinde oyun uygulamasında ciddi bir artış gözlemlediğini söyledi ve yakında Apple onayı tamamlandığında iOS versiyonun da aynı yerde hazır hale geleceğini söyledi. Her zaman olduğu gibi iOS kullanıcıları, birçok uygulamayı daha sonra erişmiş oluyor. Bu beta sürümlerinin android kullanıcılarına karşı iyi bir duygu olduğunu söyleyemeyiz.

Canlı yayın akışında lider platformlar

The Newyork Times kaynağına göre uygulama belli bölgelerde yaklaşık 1.5 yıldır test sürecini geçti. İlk etapta reklam desteği olmadan kullanılacak olan uygulamanın tabiki ücretsiz hiç birşey olmayacağı gibi
sonrasında reklam ve para kazanma özelliğini de devreye gireceği paylaşılıyor.


Espor ve sektöre yoğunlaşan devler

Birçok sektörü değişime uğratan ileri teknoloji ve oyun kavramı beraberinde kendi sektörünüde oluşturdu. Espor artık birçok ülkede üniversitede ders olarak seçilebildiğini ve ülkelerin temsil gücünü artırdığını biliyoruz. Oyun sektöründe de yerini almak isteyen Facebook bu sayede ilerisi için olumlu bir adım attı diyebiliriz. Bu bağlamda espor için sektörün lokomotifi desek fena olmaz. Oyunların gelişimiyle beraber, ana kaynaklar olan işlemci, grafik kartları ile beraber donanım ürünlerinden oyuncu klavyeleri, mouselar, kulaklık ve video kameralar bu sektör için hızlıca büyüyor. Çoğumuz, Youtube üzerinden içerik üreticilerinin bu kadar ciddi gelirler kazanacağını tahmin etmemişizdir sanırım. Kim bilir, esporda bu gelir paylaşımını modelinde yerini alabilir.

Kaynak: Techcrunch, The Newyork Times

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi, rakamları seven. Sistem uzmanı ve mali müşavir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu