Haberler

John McAfee, Kripto Para Sahtekarlığı ile Suçlanıyor

McAfee anti-virüs yazılımının yaratıcısı olan iş adamı John McAfee, ABD’de dolandırıcılık ve kara para aklama ile suçlandı.

John McAfee ve koruması Jimmy Gale Watson Jr, fiyatları şişirmek için McAfee’nin Twitter hesabında kripto para birimlerini tanıtmakla suçlanıyor.

Savcılar, para birimlerinin daha sonra satıldığı ve çiftin bu yolla 2 milyon dolar kazandığını söylediler.

McAfee ve koruması suçlamalar hakkında henüz bir açıklama yapmadı.

75 yaşındaki McAfee şu anda İspanya’da, her ne kadar reddetse de vergiyle ilgili cezai suçlamalarla ilgili olarak tutulmakta. Teknoloji devinin kurucusu ABD’ye iade edilme olasılığıyla karşı karşıya.

Koruma Watson ise, Perşembe günü Teksas’ta tutuklandı.

Avukatı Arnold Spencer, “Jimmy Watson, ödüllü bir donanma gazisidir. Başkalarının hakları ve özgürlükleri için savaştı ve bu hakların bazılarını kullanmak için mahkemede geçireceği günü dört gözle bekliyor,” dedi.

Son suçlamalar New York’taki Manhattan federal mahkemesinde yapıldı. İkili, Bay McAfee’nin bir milyondan fazla takipçiye sahip olduğu Twitter’da tanıtmadan önce kripto para varlıklarını satın almakla suçlanıyor.

ABD adalet departmanı ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’na göre, Bay McAfee’nin onayı ile fiyatların yükseldiğini görür görmez kripto paraları satacaklardı.

Başka bir iddiaya göre de yeni kurulan kripto para şirketlerinden, kendi tanıtımlarının yapılması için 11 milyon dolar civarında bir ödeme aldılar.

Federal savcı Audrey Strauss konu ile ilgili bir açıklama yaptı. “Yalan ve aldatma yoluyla milyonlar kazanmak için gelişmekte olan kripto para piyasasında yatırımcılar arasında yaygın olarak kullanılan bir sosyal medya platformunu ve coşkusunu kullandı.”

Geçen Ekim ayında açıklanan ayrı vergi kaçakçılığı davasında, Bay McAfee 2014’ten 2018’e kadar herhangi bir vergi beyannamesi verememekle suçlanıyor. Savcılar ayrıca, bir yat ve mülk de dahil olmak üzere varlıklarını gizlemek için başkalarının isimlerini kullandığını söylüyor.

Peki, kim bu John McAfee?

1980’lerde şirketi ilk ticari anti-virüs yazılımını piyasaya sürdüğünde, milyar dolarlık bir endüstrinin kıvılcımını çıkararak tartışmalı bir figür olarak ön plana çıktı.

Bu işletme daha sonra Intel’e satılmış olsa da, kendi siber güvenlik ürünlerini geliştirmeye devam ediyor.

İngiltere’de doğan girişimci, Liberal Parti’nin 2016 ve 2020 ABD başkanlık seçimleri adayı olmak için de başarısız birkaç girişimde bulundu.

McAfee daha önce, 2019 yılında vergilerin “yasadışı” olduğu için vergileri küçümseyen bir tweet atarak yıllardır vergi beyannamesi vermediğini ifade etmişti.

2012 yılında, Orta Amerika ülkesi Belize’de polisin McAfee’nin bir komşusunun ölümünü araştırması ve onu “şüpheli kişi” olarak belirlemesi üzerine yine manşetlere çıktı.

Bay McAfee, kendi güvenliğinden endişelendiğini söyleyerek ülkeyi terk etti. Yetkililer de nihayetinde onun şüpheli olmadığını açıkladı.

Kaynak: bbc.com

Diğer Haberler

Amazon Türkiye’deki Kişisel Verileri Yurt Dışına Aktarabilecek
Geforce Now Türkiye Fiyatları Belli Oldu
Nintendo Bu Yıl Yeni Bir Switch Modeli Duyurabilir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.