Haberler

Amazon Türkiye’deki Kişisel Verileri Yurt Dışına Aktarabilecek

ABD merkezli dünya devi e-ticaret şirketi Amazon’a Türkiye’deki kullanıcıların verilerini yurtdışına aktarılabilmesi için izin verildi. Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK), Amazon Turkey Perakende Hizmetleri Ltd. Şti. ve Amazon Turkey Yönetim Destek Hizmetleri Ltd. Şti.’nin yurtdışına kişisel veri aktarımına izin verdi.

Kişisel Verileri Koruma Kurulu kişisel verilerin hukuka uygun bir şekilde yurt dışına aktarılması için 6698 nolu kanunun esas alındığını hatırlattı. Ayrıca Amazon Türkiye’nin bu kanun kapsamında yükümlülüklerini yerine getirdiği de bildirildi.

Yapılan açıklamada “Veri sorumluları Amazon Turkey Perakende Hizmetleri Ltd. Şti. ve Amazon Turkey Yönetim Destek Hizmetleri Ltd. Şti. tarafından yurtdışına kişisel veri aktarımı yapılması hususundaki Taahhütname başvuruları Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun 9 uncu maddesinin 2 nci fıkrasının (b) bendi kapsamında değerlendirilmiş ve söz konusu veri aktarımına 04.03.2021 tarihinde Kurul tarafından izin verilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: KVKK

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.