Haberler

İzmir’de Depremler İçin Erken Uyarı Sistemi Kuruluyor

İzmir’de yaşanan 6,9’luk depremin ardından harekete geçen uzmanlar, İzmir’e erken uyarı sistemi kurmaya karar verdiler. Kocaeli’de, erken uyarı sistemi üzerine doktora yapan elektronik ve haberleşme yüksek mühendisi Süleyman Tunç, İzmir’de faya yakın yerlere erken uyarı sistemi kurmayı planladıklarını belirtti.

Ülkemizin en can yakan gerçeklerinden bir tanesi, ne yazık ki deprem. En son geçtiğimiz günlerde İzmir Seferihisar açıklarında gerçekleşen 6,9’luk depremde 114 vatandaşımızı kaybettik. Deprem tartışmaları devam ederken İzmir’le ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Elektronik ve Haberleşme Yüksek Mühendisi Süleyman Tunç, İzmir çevresine bir erken uyarı sisteminin kurulacağını söyledi.

Tunç’un açıklamalarına göre İzmir’e kurulacak erken uyarı sistemi, yetkililere 8 ila 10 saniye zaman kazandıracak. Deprem dalgalarının şehir merkezine gelmeden önce tespit edilmesini sağlayacak bu sistemle kent genelindeki doğalgaz anında kesilecek. Ayrıca metro ile hızlı trenlere ve yetkili mecralara da anında haber verilecek.

Sistem, bir hafta içerisinde kurulmaya başlayacak.

7-8 SANİYELİK BİR SÜRE KAZANMAYI PLANLIYORUZ’

AFAD ile Bursa’da kurdukları sistemden olumlu sonuçlar aldıklarını belirten Tunç, “İstanbul’da kurduğumuz bir istasyon var, aynı zamanda Bursa bölgesine başka bir erken uyarı sistemi kurduk AFAD ile beraber, onunla ilgili aldığımız olumlu sonuçlar var. Dolayısıyla 3-4 koldan erken uyarıları test ediyoruz, ülkemiz için en uygun, en doğru ve en hızlı olanı seçmeye çalışıyoruz. Bu tamamen bizim kurduğumuz sensörler ile depremin merkezine olan uzaklığıyla ilişkili bir durum. Maalesef Türkiye’de ve İstanbul’da genelde faylar şehir merkezine çok yakın geçiyor. 50 kilometre gibi bir uzaklığı var. Bu da bizim 4-5 saniye gibi bir süremizin olduğunu gösteriyor. İzmir’deki bu son deprem İzmir merkezine 70-80 kilometre uzaklıkta olduğu için 7-8 saniyelik bir süre kazanmayı planlıyoruz. Ülkemizde faylar şehir merkezine çok yakın olduğu için Japonya gibi bin kilometre uzaklıktaki bir faydan deprem gelmiyor, çok daha yakından geliyor. Bu nedenle sürelerimiz çok daha kısıtlı maalesef” diye konuştu.

Japonya ve Deprem erken uyarı sistemi

Japonya’daki tüm akıllı cep telefonları deprem ve tsunami erken uyarı sistemi ile adapte olmuş durumdadır. Bu sayede deprem dalgaları o bölgedeki insanları vurmadan 8-10, yerine göre 15 saniye önceden cep telefonları yüksek sesli bir alarm veriyor ve ardından bir ses deprem bitimine kadar “Jishin desu! Jishin desu” (Türkçesi; Deprem oluyor! Deprem oluyor) diye tekrarlıyor. Bu erken uyarı sistemi ile insanların deprem dalgaları kendilerini vurmadan bir kaç saniye öncesinde güvenli noktalara gidip hayat üçgeni oluşturması amaçlanıyor.

Kaynak

Bunlarda İlginizi Çekebilir

vHuawei Docs, Microsoft ve Google’a Rakip Oluyor!

iPhone 12 Mini, MagSafe ile Diğer iPhone 12 Modellerine Göre Daha Yavaş Şarj Olacak

Samsung Galaxy S21 Lansman Tarihi Sızdırıldı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.