Haberler

iPhone 2020 Yılının Son Çeyreğinde Lider

iPhone, 2020 yılının 4. çeyreğinde tüm dünyada en çok satılan akıllı telefon unvanını elde etti. Bu durum Apple’ın yüzünü güldürmeyi başardı.

Apple’ın 2020 yılında satışa sunduğu iPhone 12 serisi, şirkette yüzleri güldürüyor. Gartner‘da yayınlanan rapora göre 2020 yılının son çeyreğinde Apple liderlik koltuğuna oturdu. Öte yandan global ölçekte telefon satışları 2019 yılına oranla %12.5 düştü.

iPhone 12
iPhone 12

Analistlere göre iPhone 12 serisinde 5G özelliğinin bulunması kullanıcıları yeni bir telefon almaya itti. Bu durum iPhone’ların satışlarında büyük bir artışa neden oldu. Böylelikle 2016 yılından itibaren telefon satışlarında geride olan Apple, liderlik koltuğunu geri almayı başardı.

Gartner raporunda yer alan bilgilere göre Apple dördüncü çeyrekte 80 milyon adet akıllı telefon satmayı başardı. Apple’ı 62 milyon cihaz satışı ile Samsung takip ediyor. Ayrıca, 43 milyonluk satışla Xiaomi listede üçüncü sırada yer alıyor.

Ancak Apple’ın bu başarısı sektörün geri kalanıyla eşleşmiyor. Gartner raporunda 4. çeyrek satışları 2019 yılına oranla %5,4 ve tüm yıl bazında %12.5 düştüğü ifade ediliyor. Düşüşte en önemli etken olarak Koronavirüs salgını gösteriliyor.

Son olarak, 2020 yılının tamamına baktığımızda ise Samsung 235 milyon adetlik telefon satışıyla rakiplerini geride bırakmayı başardı. Samsung’u 200 milyonluk telefon satışıyla Apple takip ediyor.

Son Haberler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.