Haberler

Birleşik Krallık Mahkemesi, Epic Games’in Apple’a Açtığı Davayı Reddetti

Mahkeme, davayı Apple’ın İngiltere kolunun App Store’da hangi uygulamaların görüneceğine karar vermediği için reddetti.

Birleşik Krallık Rekabet Temyiz Mahkemesi, Epic Games’in Apple’a açtığı, uygulama dağıtımı ve ödeme sektöründe rekabete aykırı hareket etmekle suçlayan davayı reddetti.

Kararda mahkeme, davanın ana hedefinin reddedildiğini açıkladı. Çünkü, Apple’ın Birleşik Krallık kolu, Apple grubu içindeki diğer şirketlere araştırma, geliştirme ve diğer teknik hizmetler sağlıyor, ancak “teknolojik veya sistemsel konular ile ilgili destek sağlamıyor”.

Bu nedenle mahkeme, hangi uygulamaların Apple’ın uygulama mağazası aracılığıyla sağlanıp sağlanmayacağına karar vermekten İngiltere kolunun sorumlu olmadığını, bundan dolayı da Apple’ın Birleşik Krallık kolunun rekabete aykırı davrandığına dair bir dava açılamadığını tespit etti.

Ancak mahkeme, anlaşmazlığın Amerika Birleşik Devletleri’nde haklı olduğunu kabul etti.

Yargıç Peter Roth dava hakkında açıklama yaptı. “Benim görüşüme göre bu, uygun forum olarak ABD’nin lehine önemli bir faktör. 9 Ekim 2020 tarihli kararın üstünkörü bir okumasından bile açıkça görülüyor ki, Birleşik Krallık rekabet yasası kapsamında ortaya çıkan aynı esas sorunların çoğunun ABD antitröst yasası kapsamında ortaya çıkması pek de şaşırtıcı değil.”

Davanın düşmesi ile, Epic Games’in Apple’a karşı açtığı dava sayısı üçe indi. Bununla birlikte Avustralya, ABD ve AB’de şirkete açılan davaların tümü, Apple’ın uygulama dağıtım ve ödeme süreçlerini hedeflemekte.

Epic Games, tüm davalarında benzer argümanlar sunarak, her birinde Apple’dan tazminat istemediğini belirtti. Bunun yerine düzenleyicilerin “Apple’ın iddia edilen rekabete aykırı davranışlarını ele almasını” istediğini söyledi.

“Apple, geçmiş yılların tekelcilerinden daha büyük, daha güçlü, daha sağlam ve daha tehlikeli”

Epic games yetkilileri açtıkları ilk dava olan ABD davasında Apple’ın tekel konumu hakkında bir açıklama yaptı. “Apple, bir zamanlar karşı olduğu şey haline geldi. Pazarları kontrol etmeye, rekabeti engellemeye ve yeniliği bastırmaya çalışan dev. Apple, geçmiş yılların tekelcilerinden daha büyük, daha güçlü, daha sağlam ve daha tehlikeli. Sonuç olarak, yaklaşık 2 trilyon dolarlık bir piyasa değeri ile Apple’ın büyüklüğü ve erişimi, tarihteki herhangi bir teknoloji tekelcisinin çok ötesinde.”

Apple ve Google, Epic Games’in bu mağazalara %30 komisyon ücretinin ödenmesini engellemek için bir uygulama içi ödeme sistemi geliştirmesine yanıt olarak Fortnite’ı uygulama mağazalarından kaldırmışlardı. Bundan dolayı, bu şirketler geçen yıl Ağustos ayından bu yana bir tartışma içinde.

Hafta sonu Apple, Epic Games ile yasal mücadelesinin bir parçası olarak, Valve’a karşı şirketin yıllık satışları, geliri ve Steam mağazası uygulamalarının fiyatlandırması hakkında bilgi talep eden bir mahkeme celbi gönderdi. Valve, Epic Games-Apple açmazının tarafı olmasa da, Apple bu bilgiyi talep etti, çünkü piyasanın büyüklüğünü ve davasının tanımını hesaplamak için bilginin gerekli olduğunu iddia etti.

Valve, gelir payı, Epic ile rekabet, Steam dağıtım sözleşmeleri ile ilgili belgeleri hazırlamış durumda. Ancak, belgelerin gizli olması ve Apple’ın talep ettiği şekilde toplanmasının külfetli olması nedeniyle fiyatlandırma bilgilerini vermeyi reddetti.

Kaynak: zdnet.com

Diğer Haberler

Spotify Belirli Pazarlara HiFi Deneyimi Sunacak
Google 2020 Yılında Ödül Avcılarına 6.7 Milyon USD Ödeme Yaptı
Python, Yeni Güncelleme ile Güvenlik Açığının Önüne Geçmeye Çalışıyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.