Windows Server

Internet Explorer Proxy Ayarlarının Group Policy ile Yapılandırılması

Group Policy pek çok kullanıcı tarafında yapmak istediğimiz pek çok yönetimsel işlemin merkezi olarak dağıtılabilmesini ve yapılabilmesini sağlayan domain yapısının önemli bir bileşenidir. Bu makalemde sizlere Group Policy kullanarak kullanıcıların Internet Explorer ayarlarında proxy ayarlarının nasıl uygulanacağını anlatmaya çalışacağım.

Eskiden group policy tarafında kullandığımız Internet Explorer Maintenance bölümü artık yok. Dolayısıyla artık ayarlarımızı farklı yerlerden yapmak durumundayız. Eğer sadece proxy ayarlarının otomatik olarak algılanmasını sağlamak istiyorsak Group Policy Management konsolunda ilgili policy mizi oluşturduktan ya da açtıktan sonra User Configuration–> Administrative Templates–> Windows Components–> Internet Explorer–> Internet Control Panel–> Security Page altında bulunan “Turn on automatic detection of intranet” ayarının Enabled duruma getirilmesi yeterli olacaktır.

Eğer daha detaylı ayarlar yapmak istiyorsak aşağıda ki ayarları kullanarak devam etmeliyiz;

Her ne kadar User Configuration–> Preferences–> Control Panel Settings–> Internet Settings altında yeni bir Internet Explorer ayarı yapabilsek de yaptığım çalışmalarda burada yapılan ayarlardan bazılarının ilginç bir şekilde kullanıcı tarafına yansımadığını fark ettim. Dolayısıyla birkaç tane Registry anahtar girişi yaparak bu sıkıntının üstesinden gelebileceğiz.

Öncelikle değiştirmemiz ya da oluşturmamız gereken Registrt anahtarlarından bahsedelim. Ancak aşağıda verilen ayarların hepsinin birden kullanılmasına gerek yoktur. İhtiyacınız olan ayarları kullanmanız daha faydalı olacaktır. Örneğin kullanıcılarınızın cluster yapıda ki bir proxy sunucu ortamında otomatik olarak load balance yapılarak dağıtılmasını istiyorsanız AutoConfigUrl i kullanabilirsiniz. Ya da tek proxy sunucunuz vardır ve bunu kullanıcılarınıza dağıtmak istiyorsunuzdur bu durumda ProxyServer ve ProxyEnable seçeneklerini kullanmanız faydalı olacaktır.

AutoConfigUrl: Eğer Internet Explorer da Internet Options altında  “Use automatic configuration script” bölümünde ayar yapmak istiyorsak ihtiyacımız olan registry anahtarıdır. Bu anahtar varsayılan ayarlarda bulunmadığı için oluşturulması gerekmektedir. İlgili group policy mizi düzenlemek için açtığımızda User Configuration–> Preferences–> Windows Settings–> Registry seçeneğine tıklayalım ve sağ tarafta sağ tıklayıpNew–> Registry Item seçeneğine tıklayalım. Açılan pencerede aşağıda ki ekran görüntüsünde bulunan ayarları yapalım ve OK diyerek kapatalım. Burada Hive olarak HKEY_CURRENT_USER ve Key Path olarakSoftware\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Internet Settings bölümünü seçelim. Value Data kısmına da proxy sunucumuzun adresini yazalım.

clip_image002

 

ProxyServer: Eğer Internet Explorer da Internet Options altında Proxy Server bölümünde ki address kısmını düzenlemek istiyorsak ihtiyacımız olan registry anahtarıdır. Bu anahtar varsayılan olarak bulunmaktadır. Burada Hive olarak HKEY_CURRENT_USER ve Key Path olarak Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Internet Settings bölümünü seçelim. Value Data kısmına da proxy sunucumuzun adresini yazalım.

clip_image004

 

ProxyEnable:  Eğer Internet Explorer da Internet Options altında Proxy Server bölümünde ki “Use a proxy server for your lan” seçeneğini işaretlenmesini istiyorsak ihtiyacımız olan registry anahtarıdır. Eğer ProxyServer ayarı kullanıldıysa bu ayarında kullanılması gerekmektedir. Bu anahtar varsayılan olarak bulunmaktadır.

clip_image006

Yukarıda ki ayarları tamamladıktan sonra kullanıcılarımızın bu ayarları değiştirmemesini de garanti altına almamız gerekmektedir. Bunun için User Configuration–> Administrative Templates–> Windows Components–> Internet Explorer altında bulunan aşağıda ki ayarların Enabled durumuna getirilmesi yeterli olacaktır.

  • Disable changing Automatic Configuration settings
  • Prevent changing proxy settings

Tüm bu ayarlamalar yapıldığında ve kullanıcı tarafında policy etkin hale geldiğinde (direk etkinleşmesi isteniyorsa gpupdate /force komutu kullanılabilir) örnek Internet Explorer proxy ayarı aşağıda ki gibi gözükecektir.

clip_image008

Bu makalemde sizlere Group Policy kullanarak kullanıcıların Internet Explorer ayarlarında proxy ayarlarının nasıl uygulanacağını anlatmaya çalıştım.

Faydalı olması dileğimle…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.