Haberler

Intel’in Kürek Kürek Çekirdek Attığı, 56 Çekirdekli İşlemcisi Xeon Platinum Tanıtıldı


Son dönemde işlemci üreticilerinin en sık yaptıkları hamlelerden biri, var olan mimarilerinin el verdiğince çok sayıda çekirdeği bir araya getirdikleri işlemcileri piyasaya sürmek. Intel de piyasanın önde gelen firmalarından biri olarak oldukça gelişmiş bir CPU tanıttı.

Intel'in Kürek Kürek Çekirdek Attığı, 56 Çekirdekli İşlemcisi Xeon Platinum Tanıtıldı

Intel’in Cascade Lake sunucu-sınıfı işlemci mimarisi kullanılan Xeon Platinum 9282, adeta bir işlem canavarı olarak göze çarpıyor. Sadece 56 çekirdek ve 112 bağlantı ipliğine sahip olmasıyla değil performansıyla da ilgi uyandıran işlemcinin temel saat hızı 2.66 GHz ve turbo boost ile 3.8 GHz’e kadar çıkabiliyor. 77 MB cache bulunan parça 400W elektrikle çalışabiliyor.

Intel’in Xeon serisinde başka işlemci versiyonları da olacak. Çekirdek sayısıyla dikkat çeken 92XX serisinin en temel modeli olan Platinum 9221, 32 çekirdeğe sahip olacak ancak modellerin çekirdek sayıları 56’ya kadar çıkabilecek. Bu ürün gamının ortasında ise 48 çekirdekli Platinum 9242 yer alıyor.

Henüz Xeon Platinum’un fiyatı hakkında bir bilgi yok. İşlemcinin ne zaman piyasaya çıkacağı da bilinmiyor. Ancak bu parçaların büyük oranda işletme odaklı olmasına ve epey de yüksek bir fiyat etiketine sahip olmalarına kesin gözüyle bakılıyor. Bu işlemcileri evlerimizdeki bilgisayarlardan ziyade işyerlerinde ve büyük sunucularda göreceğiz.

Intel’in yeni nesil işlemcilerinde gideceği yol da bu işlemcilerle beraber az çok belli oluyor. AMD daha önce Ryzen ve Threadripper işlemcilerine sığdırabildiği kadar çok çekirdek koymuştu. Şimdi Intel de ona ayak uyduruyor.

Intel’in bu yıl içerisinde çıkarması muhtemel olan special edition işlemciler ve AMD’nin Zen 2 mimarisini kullanarak geliştireceği yeni Ryzen ve Threadripper işlemcilerle beraber çekirdek savaşlarının gittikçe sertleşeceğini öngörebiliriz.

Kaynak: WebTekno

2 Yorum

  1. Bu işlemcinin çıkışına en çok core Lisanslama yapan yazılım üreticileri sevinecektir heralde. Paraya para demeyecekler. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.