Haberler

Intel’in Iris Xe Max Grafik Kartlı İlk Laptopları Duyuruldu

Dünyanın en büyük yonga üreticisi Intel, harici Iris Xe Max grafik kartına sahip dizüstü bilgisayarları bugün itibariyle piyasaya sunuldu. Teknoloji devi Intel bugün, şuan bazı ülkelerde kullanıma sunulan ekran kartına sahip ilk dizüstü bilgisayar modellerini açıkladı.

Kasım ayının başında Intel ilk kez üstün performanslı yeni ekran kartını tanıtmıştı. Yalnızca ince ve hafif bilgisayarlar için geliştirilen grafik kartı Acer’in basın etkinliğinde de gösterildi. Bu grafik kartının kullanılacağı bilgisayarlar arasında Acer Swift 3X, Dell Inspiron 15 7000 ve Asus VivoBook Flip TP470 bulunuyor.

Intel'in Iris Xe Max Grafik Kartlı İlk Laptoplarını Duyurdu
Intel’in Iris Xe Max Grafik Kartlı İlk Laptopları Duyuruldu

Xe Max grafikleri taşınabilirlik amacıyla yüksek performans için oluşturuldu. Intel yetkilisi Roger Chandler yaptığı açıklamada “İnce ve hafif dizüstü bilgisayarlarda grafik kartının rolünü yeniden tanımlamak ve daha fazla taşınabilirlik isteyen büyüyen bir içerik oluşturucu segmentine hitap etmek için yola çıktık.” ifadelerini kullandı.

Intel Iris Xe ekran kartı ile donatılan bilgisayarlar aynı zamanda Intel’in yeni Tiger Lake işlemcisini kullanıyor. Ayrıca laptoplarda grafik performansını oldukça etkili bir değişime sürükleyen Intel Deep Link teknolojisinden de yararlanılıyor.

Bu yenilik ile ilgili öne sürülen bir diğer iddia ise 1080p çözünürlükte oyun deneyimi sağlayabilecek olması. Bu konuda henüz net bir kullanıcı deneyimi oluşmasa da bu mümkün olabilir. Ancak oyun deneyiminin gerçeğe dönüşmesine karşın firma bu ekran kartını kullanan bilgisayar üreticilerinin soğutma sistemlerini uyumlu bir şekilde entegre etmesini umuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu