Haberler

Yapay Zeka, Asemptomatik Covid-19 Tespiti Yapabilecek

Covid-19 salgını dünya geneline oldukça büyük etkiler bırakarak 2020 yılını diğer yıllardan farklı kılıyor. Birçok kişiyi hatta ülkeleri etkisi altına alan virüs, yeni bir yapay zeka modülü ile kısmi durumlarda tespit edilebiliyor.

Telefon Yoluyla Kaydedilen Öksürükler Yoluyla Covid-19 Teşhisi Yapabiliyor
Telefon Yoluyla Kaydedilen Öksürükler Yoluyla Covid-19 Teşhisi Yapabiliyor

Massachusetts Institute of Technology’nin yürüttüğü araştırmaya göre belirti göstermeyen kişiler de virüsü taşıyabiliyor. Bu kişilerde farkedilebilecek durumlardan biri ise öksürme şekli.

İnsanlar tarafından fark edilemeyen bu durum, yapay zeka tarafından analiz edilerek asemptomatik Covid-19 vakaları ayırt edilebiliyor. IEEE Journal of Engineering in Medicine and Biology’de yayınlanan makaleye göre yapay zeka modülü belirti göstermeyen koronavirüs vakalarını öksürük sesinden analiz ederek tespit edebiliyor. İnternette birçok gönüllüden toplanan öksürük örnekleri modüle kaydedilerek eğitilmesi sağlandı.

Geliştirilen sisteme eklenen binlerce öksürük ve konuşma sesi daha geniş bir yapay zeka sisteminin oluşmasını sağladı. Yapılan çalışmanın sonunda belirti göstermeyen korona vakaları %98.5’lik yüksek bir oranla doğru tespit edildi.

Aynı ekip şu anda bir uygulama geliştirerek koronavirüs analizi yapmak için çalışmaya devam ediyor. Resmi kurumlardan izin alındığı takdirde asemptomatik kişilerin analiz edilmesi oldukça kolay hale gelebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu