Haberler

Deprem Durumunda Hayatınızı Kurtarabilecek Uygulamalar

Ülkemizde bulunan fay hatlarının aktif hale geçmesi depreme sebep oluyor. Yaşanan doğal afet can kayıplarına yol açarak vatandaşların sürekli deprem korkusu ile yaşamasına neden oluyor. Her gün kullanmayacağınız ama bir gün hayatınızı kurtarabilecek potansiyelde uygulamaları derledik.

Bridgefy

Bridgefy Deprem Anında Haberleşmenizi Sağlar
Bridgefy Deprem Anında Haberleşmenizi Sağlar

Bridgefy aslen bir mesajlaşma uygulaması olsa da gsm hattınızı veya mobil verinizi kullanmıyor. Bu uygulama 100 metreye kadar bluetooth aracılığıyla iletişim kurmanızı sağlar. Uygulama afet sonrası depremzedeler ve kurtarma ekibi için oldukça kullanışlı olabilir.

Whistle

Whistle, Yüksek Düdük Sesi ile Ekiplerin Size Ulaşmasını Sağlayabilir
Whistle, Yüksek Düdük Sesi ile Deprem Sonrası Ekiplerin Size Ulaşmasını Sağlayabilir

Bu uygulama oldukça yüksek frekanslı tiz bir ses çıkarabiliyor. Olası deprem durumlarında enkaz altında kaldığınız takdirde bu uygulamayı kullanarak ekiplerin size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Akut Güvendeyim

Akut Güvendeyim ile Yakınlarınıza Güvende Olduğunuzu Bildirebilirsiniz
Akut Güvendeyim ile Deprem Durumuna Yakınlarınıza Güvende Olduğunuzu Bildirebilirsiniz

AKUT’un uygulaması Güvendeyim, herhangi bir doğal afet durumunda önceden uygulamaya eklediğiniz yakınlarınıza afet sonrası güvende olduğunuz takdirde tek tuşla mesaj göndermenizi sağlar.

Red Panic Button

Red Panic Button Afet Durumunda Sevdiklerinize Koordinatlarınızı Ulaştırır
Red Panic Button Afet Durumunda Sevdiklerinize Koordinatlarınızı Ulaştırır

Tek bir buton ile sevdiklerinize e-posta ve sms yolu ile koordinatlarınız ulaştırılır. Bu uygulamayı birçok acil durumda kullanabilirsiniz.

Derlediğimiz bu uygulamalar hayatınızı kurtarabilecekte olsa, umarız bu uygulamaları hiçbir zaman kullanmak zorunda kalmayız.

Dün İzmir’de yaşanan depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı, yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar dileriz.

#geçmişolsunİzmir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu