Haberler

Intel İşlemcileri Etkileyen Zombieload Side-Channel Atak

Akademisyenler, Intel işlemcilerde saldırganların bir CPU içinde işlenen verileri almasına izin verebilecek yeni bir güvenlik açığı “sınıfı” keşfettiler. Evet sınıfı diyoruz çünkü CPU açıkları dendiği zaman aklımıza ilk olarak Meltdown ve Spectre geliyordur. Artık bu atakların karakterlerine göre sınıflandırmaya başladılar. Bu yeni güvenlik açığı bundan önce bildiğimiz Meltdown, Spectre ve Foreshadow gibi CPU temelli bir güvenlik açığıdır.

Bu atakta da tıpkı ilk üç atakta olduğu gibi İntel’ in veri işleme hızlarını ve performansını artırmak için işlemcilere eklediği “speculative execution process” özelliğini kullanmaktadır.

İşin kötü yanı 2011′ den bu yana piyasaya sürülen tüm intel işlemcilerin bu zafiyetten etkilenebileceği düşünülüyor.

Yani yine sistemler için en güncel yamaları yüklememiz gerekiyor.

Daha fazla bilgi için aşağıdaki kaynakları inceleyebilirsiniz

https://www.intel.com/content/www/us/en/architecture-and-technology/mds.html

https://www.zdnet.com/article/intel-cpus-impacted-by-new-zombieload-side-channel-attack/

Hakan Uzuner

2002 yılından beri aktif olarak bilişim sektöründe çalışmaktayım. Bu süreç içerisinde özellikle profesyonel olarak Microsoft teknolojileri üzerinde çalıştım. Profesyonel kariyerim içerisinde eğitmenlik, danışmanlık ve yöneticilik yaptım. Özellikle danışmanlık ve eğitmenlik tecrübelerimden kaynaklı pek çok farklı firmanın alt yapısının kurulum, yönetimi ve bakımında bulundum. Aynı zamanda ÇözümPark Bilişim Portalı nın Kurucusu olarak portal üzerinde aktif olarak rol almaktayım. Profesyonel kariyerime ITSTACK Bilgi Sistemlerinde Profesyonel Hizmetler Direktörü olarak devam etmekteyim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu