Anasayfa » Hacker’lar, Çaldıkları Bitcoin’leri Hayır Kurumlarına Bağışladı

Makaleyi Paylaş

Haberler

Hacker’lar, Çaldıkları Bitcoin’leri Hayır Kurumlarına Bağışladı

Hacker’lar fidye yazılımı saldırısından elde ettikleri 10.000 dolar (0.88 BTC) değerinde Bitcoin fonlarını, iki kar amacı gütmeyen kuruluşa bağışladı. Hacker’ların yaptığı bu adeta Robin Hood hareketi uzmanları şaşırttı.

Kötü şöhretleri ile bilinen hacker grubu bu sefer, iki hayır kurumuna Bitcoin bağışları yaptı.

Bağış yapan hacker’lar “dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek” istediklerini belirttiler ve yaptıkları cömert jest 0,88 BTC (yaklaşık 10.000 $) olarak bildirildi.

Hacker’ların ele geçirdikleri 10 bin dolar değerindeki 0,88 Bitcoin’i The Water Project ve Children International adlı iki kâr amacı gütmeyen hayır kurumuna bağışladı. Aslında isimlerinden de anlaşılabileceği gibi Children International; yoksul çocuklara yardım etmek, eğitimlerini desteklemek gibi amaçlara sahip. The Water Project ise Sahra Altı Afrika’sındaki suya erişimi olmayan insanlara temiz su götürmeyi amaçlayan bir organizasyon.

Her ne kadar Hacker’lar böyle bir bağış yapsa da Children International, gelen bu bağışı kabul etmeyeceklerini dile getirdi. Children International sözcüsü şunları söyledi: “Bağış bir Hacker ile bağlantılıysa onu kabul etmek gibi bir niyetimiz yok. Hacker’lar, muhtemelen hayır kurumlarının bu ‘bağış’ hareketini onaylamayacağını biliyordu” ifadelerini kullandı.

Siber Güvenlik Uzmanları Olay Hakkında Açıklamalarda Bulundu

Suçluların bu bağışları yaparak neyi başarmayı umdukları hiç de net değil. Belki de suçluluklarını hafifletmeye yardımcı olmak içindir. Ya da belki egoist nedenlerden dolayı bilinçsiz gaspçılar yerine Robin Hood benzeri karakterler olarak algılanmak istiyorlardır.

Motivasyonları ne olursa olsun, bu kesinlikle alışılmadık bir adım ve ilk kez bir fidye yazılımı grubu kârlarının bir kısmını hayır kurumlarına bağışladı.


Kaynak

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Instagram Kullanıcılarına Para Kazanma Özelliği Getiriyor

Intel SSD Piyasasından Çekiliyor

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı : eSIM Yakında Türkiye’de Hayata Geçecek

Makaleyi Paylaş

Bilişim sektörüne 2015 yılında Turizm sektörü ile başladım. Global büyüklükte olan Resort ve Şehir Hotellerinde IT Uzmanı, son 8 aydır ise IT Müdürü olarak görev yapmaktayım. Çalıştığım şirketlerde alt yapı kurulumu, yönetimi ve bakım işleri yürütmekteyim.

1 Yorum

  1. Allah kabul etsin😂

    Cevapla

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>