Blog

Google My Business Rehberi: Nedir, Nasıl Kurulur?

Google My Business (GMB), herhangi bir marka için önemli bir pazarlama aracıdır. GMB aracılığıyla Google’daki işletme bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bu sayede Google Haritalar’da görünebilir, müşterilerin işletmenize rezervasyon yapmasına olanak sağlayabilir, müşterilerinizin yol tarifi almasına veya konumlarınızı doğrudan aramasına izin verebilir ve Google incelemeleri aracılığıyla mevcut ve potansiyel müşterilerle etkileşim kurabilirsiniz.

Tüketicilerin yaklaşık %63’ü bir işletmeyi ziyaret etmeden önce Google’daki yorumları kontrol ettiği düşünülünce, Google My Business ne kadar önemli olduğunu sadece bu istatistikten bile anlayabilirsiniz.

Google My Business Neden Önemlidir?

Google My Business, işletmeniz için en değerli kaynaklardan biri olarak hizmet verir. Müşterileri çekmenize, ücretsiz reklam vermenize ve hedef kitleniz hakkında bilgi edinmenize yardımcı olur.

Google My Business listeleri, beğenseniz de beğenmeseniz de arama ve haritalarda görünür. Dolayısıyla bu platformu tam olarak benimsememek için hiçbir neden yoktur. Bu yüzden potansiyel müşteri yaratmak için, işletmenize getirebileceği tüm avantajlardan en iyi şekilde yararlanmanız gerekir.

Google My Business’ın Avantajları Nelerdir?

Google My Business hesabına sahip olmanın işletmeniz için çok çeşitli avantajları vardır ve bu servisin ücretsiz olduğunu düşünürsek, bu güçlü çevrimiçi varlığın avantajlarından yararlanmamak gerçekten kaçırmış olacağınız bir fırsat olur. Google My Business profiline sahip olmanın birçok avantajından sadece birkaçı aşağıdaki şekildedir:

 • Google Haritalar sonuçlarında belirgin bir şekilde görünmenize olanak tanır.
 • Şirketinizin arama motorlarının bilgi panelinde görünmesini sağlar.
 • Potansiyel müşterilerinize ürün veya hizmetleriniz hakkında temel bilgileri kolay erişilebilir bir şekilde verir.
 • Google My Business listenizi iyileştirmek ve hatta işletmenizi daha iyi hale getirmek için iş analitiğinden yararlanmanıza olanak tanır.
 • İşletmeniz için daha olumlu bir çevrimiçi varlık oluşturmak için müşteriler tarafından bırakılan incelemelere yanıt vermenzi sağlar. 

Google My Business Nasıl Kurulur?

İşletme konumunuzu Google My Business’a eklemek, yalnızca adınızı, adresinizi ve telefon numaranızı girmekten daha karmaşıktır. Genellikle önceden var olan bir listeleme talebinde bulunmanız, bilgilerinizi doğrulamanız ve giriş için doğru özellikleri seçmeniz gerekir. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

1. Google My Business’a Giriş Yapın

2. İşletme Adınızı Sahiplenin

 • Giriş yaptıktan sonra Google, işletmenizin adını girmenizi isteyecektir. Arama kutusuna işletme adını yazın. Bir listede sonuçlar görünecektir. Eğer işletme adınız listede yoksa, hemen bu ada sahip bir işletme oluşturabilirsiniz. 
 • Sonraki ekranda işletme kategorinizi seçmeniz istenecektir. Bu alana birden fazla işletme kategorisi ekleyebilir ve daha sonra değişiklikler yapabilirsiniz.
 • Bir sonraki adımda konum ekleyip eklemeyeceğiniz sorulur. Eğer konumunuzu eklemek isterseniz, “Evet” yazan kutucuğu işaretleyerek “İleri” butonuna tıklayın.
 • Bu adımda işletmenizin adresini detaylı olarak girmeniz gerekir. Tüm bilgileri girdikten sonra “İleri” butonuna tıklayın.
 • Bu ekranda ise haritayı sürükleyip yakınlaştırarak işaretçiyi tam olarak işletmenizin bulunduğu noktaya yerleştirin.
 • Şimdi ise ev ve ofis ziyareti veya teslimat hizmeti sunup sunmadığınızı cevaplamanız gerekir.
 • Bu adımda ise isteğe bağlı olarak hizmet verdiğiniz bölgeleri ekleyin.
 • Şimdi ise işletmenizin telefon numarasını ve web sitesini girin.
 • Bu adımda doğrulama yapmanız gerekir.
 • Doğrulama yaptıktan sonra işletmenizin sağladığı hizmetleri seçin ve “İleri” butonuna tıklayın.
 • İşletmenizin sağladığı hizmetleri seçtikten sonra çalışma saatlerinizi ekleyin ve “İleri” butonuna tıklayın.
 • Çalışma saatlerinizi ekledikten sonra müşterilerinizin Google’da işletmenize ücretsiz olarak mesaj göndermesine onay verip vermemeyi seçin ve “İleri” butonuna tıklayın.
 • Şimdi ise işletme açıklaması ekleyin ve “İleri” butonuna tıklayın.
 • İşletme açıklaması ekledikten sonra işletmenizin fotoğraflarını ekleyin ve “İleri” butonuna tıklayın.
 • İşletmenizin profili artık hazır. 

Google My Business Hakkında En Çok Sorulan Sorular

1. Google My Business’ın maliyeti nedir?

Google My Business tamamen ücretsiz bir araçtır. GMB, işletmenizin reklamını yapmak için mevcut en değerli kaynaklardan biri olabilir. İşletmenizin Google My Business’ta listelenmesi ücretsizdir. Fakat Google Ads’i GMB üzerinden kullanarak ücretli bir yardım da alabilirsiniz. 

2. Google My Business’ta olmaktan kaçınabilir miyim?

Bir müşteri yorum bırakmak isterse, işletmeniz için otomatik olarak bir GMB hesabı oluşturulur. Bu yüzden işletmenizin itibar yönetimi için Google My Business hesabını işletmeniz adına herkesten önce siz açmalısınız. 

3. Google My Business’a erişmek için bir Gmail hesabına ihtiyacım var mı?

Google My Business platformunuza giriş yapmak için bir Gmail hesabınızın olması gerekir. Bu, işletmeniz için hızlı ve kolay bir şekilde oluşturabileceğiniz ücretsiz bir hesaptır. Kişisel bilgilerinizi eklemeniz gerekmez.

4. Google My Business ile Google Haritalar arasındaki fark nedir?

Google My Business, hem Google aramasını hem de haritaları içeren kapsamlı bir platformdur. Google My Business hesabınızı kullanarak hem Google arama sonuçlarınızı hem de harita sonuçlarınızı güncelleyebilirsiniz.

5. Bir Google Google My Business profili bir web sitesinin yerini alabilir mi?

Profilinizi tamamen optimize etmek için bir web sitesine sahip olmanızı önerilir. Müşterilerinizin ihtiyaç duyduğu tüm bilgiler bir Google My Business profilinde bulunsa da, ancak bu bir web sitesinin yerini almaz. Google, web sitesi olmadan hesap oluşturan küçük işletmeler için ücretsiz bir web sitesi sunar.

6. Google My Business’a telefonumdan ve masaüstümden erişebilir miyim?

Google My Business’ın ücretsiz bir mobil uygulaması vardır. GMB uygulaması, masaüstünüzde yapabileceğiniz her şeyi telefonunuzda yapmanızı sağlar. Masaüstünüzde artık Google My Business mesajlarını da kullanabilirsiniz. Bu şekilde, kullandığınız cihazdan bağımsız olarak hesabınızı yönetmek için gereken hemen hemen her şeyi yapabilirsiniz.

7. Google My Business, gerçek mekanda konumları olmayan işletmeler için çalışır mı?

Google My Business’ı kullanmak için gerçek bir işletme olmanıza gerek yoktur. Kategori ve liste bilgileri, bu tür hizmetler için tüm bilgilerinizi sağlamak için seçenekler sunar. Bu, müşterileriniz için fiziksel bir konumunuz olup olmadığını netleştirecektir. GMB’ye kaydolduğunuzda, işletmeniz için bir hizmet alanı seçme seçeneği verilir.

Sibel Hoş

Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünü bitirdikten sonra teknoloji içerikleri yazarak sektöre giriş yaptım. 8 senedir içerik pazarlama alanında farklı sektörlerle çalışıyorum. Fakat hala en sevdiğim şey, teknoloji ile ilgili yazmak ve bu konuda elimden geldiğince sizi bilgilendirmek.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.