Haberler

Google, Flash için Arama İndekslemesini Durdurdu

Pazartesi günü Google, yakında arama motoru için Flash içeriğini indexlemeyi bırakacağını ve bu içeriğin görünmez hale getirileceğini açıkladı.

Yönetici bir mühendis olarak Dong-Hwi Lee, şirketin web yönetim merkezi bloğunda yayınlanan bir yazıda,”Google bu yıl flash’ı desteklemeyi bırakacak”. “flash içeriği içeren web sayfalarında, Google flash içeriklerini dikkate almayacak ve swf dosyalarının indexlemesini durduracak” şeklinde bir içerik paylaştı.

Eski indexleme, flash içeriğinin aramasının boş geleceğini ifade etmektedir. Google indexlemiyorsa, web kullanıcılarının bir çoğu bu içeriklere ulaşamayacak anlamına gelmektedir.

Adobe, Flash’ın 2020’nin sonunda Flash Player’in güncellemeyi ve dağıtmayı durduracağını açıkladığında iki yıl önce Flashı’ın da sonlandırılacağına karar verdi. Aynı zamana, tarayıcı üreticileri multimedya oynacı modüllerini nasıl yapacaklarını açıkladılar.

Örneğin Google’, Flash’ı Temmuz’da piyasaya sürülen Chrome 76 sürümünde varsayılan olarak devre dışı bıraktı. (fakat kullanıcılar bt grup politikaları aracılığı ile flash player’i manuel olarak açabilirler) Chrome 87 sürümü Aralık 2020 için kullanıma hazır ve bu tarayıcı flash çalıştırmıyor.

Mozilla firefox da yakın zaman da önemli bir karar aldı. Firefox 69 sürümünden itibaren, tarayıcı flash’ı çalıştırmak için kullanıcıdan bir çok isteği onaylamasını isteyecek.

Flash ın kapatılması, tüm web sitelerinin yalnızca bir kısmını etkileyecektir. Teknoloji anketi W3Techs’e göre, sitelerin yalnızca %2’ü flash kodunu kullanmaktadır. Daha farklı sitelerde ise 1000 siteden %8,4 ünün flash kodu içerdiği belirtilmiş.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.