Haberler

Google Avrupa Birliği’nde Üçüncü Parti Ödeme Yöntemlerini Kabul Etti

Google Play mağazası üzerinden uygulama yayınlayan Android geliştiricileri artık Avrupa Birliği ülkelerinde üçüncü parti ödeme sistemleri kullanabilecekler. Alınan karar Evrupa Ekonomik Bölgesi (EEA) içerisinde geçerli olacak . EEA, Avrupa Birliği ülkeleri yanısıra İzlanda, Lihtenştayn ve Norveç’i içeriyor. Fakat bu yeni karar oyun uygulamalarını kapsamayacak. Bu uygulamlar halen Google Play’in kendi faturalandırma sistemini kullanmaya devam edecekler.

Google’un bu karar değişkliği AB’nin yasama kolu Avrupa Komisyonunun Dijital Marketler Yasası (DMA) sonrası gerçekleşti. Söz konusu yasaya göre, kanunlar büyük teknoloji devlerini eyerlemek üzere çalışacak. Söz gelimi dev platform sahipleri kendi sistemlerini öne çıkaran müdahalelerde bulunamayacak.

DMA’in tamamıyla yürürlüğe girmesinin 2024’ü bulması bekleniyor. Yasa altında Google’un ödeme kesintilerinden kaçınmak isteyen geliştiriciler farklı bir faturalandırma sistemini tercih edebiliyorlar. Bu yine de Google’ın kestiği payı ortadan kaldırmıyor. Google yeni yasa altında kestiği servis ücretini %3’e düşürüyor.

Kaynak: engadget.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.