Blog

Github Nedir, Ne İçin ve Nasıl Kullanılır?

GitHub, geliştiricilerin programlama projelerini depolayıp yönetebilecekleri bulut tabanlı bir hizmettir. Adı, kullandığı Git versiyon kontrol sisteminden gelir.

Şu anda GitHub, açık kaynak geliştiriciler ve programcılar arasında en popüler kod barındırma hizmetidir. 

Beta sürümünde kısa bir süre geçirdikten sonra 2008’de piyasaya sürülen GitHub, çoğunlukla güvenlik ve kullanım kolaylığı nedeniyle, dünyanın en büyük versiyon kontrol sistemlerinden biri haline gelen kar amacı gütmeyen bir şirkettir. Mayıs 2021 itibariyle GitHub, 228 milyondan fazla depoya sahip 55 milyondan fazla kullanıcı tarafından kullanılmaktadır.

Arayüz Git’in yeteneklerini düzene sokarak amatör kullanıcıların bile platformda kod yazmaya başlamasına izin verir. GitHub, açık kaynak projeleri için özeldir, çünkü herkes ücretsiz olarak bir ortak kod deposuna kaydolabilir. GitHub’ın 42 milyondan fazla halka açık depoya sahip olmasının nedenlerinden biri de budur.

GitHub ayrıca dünya çapındaki en büyük geliştirici topluluklarından biridir. Yetenekli kodlayıcıları aramak için işverenler ve işe alımcılar tarafından kullanılır ve birçok geliştirici bunu ağ oluşturma amacıyla da kullanır.

Piyasada GitLab ve SourceForge gibi birkaç rakip olsa da, ikisi de şu an GitHub’daki çok sayıda kullanıcıya yaklaşacak durumda değildir. 

GitHub, tüm popüler programlama dillerini destekler ve sürüm kontrolünü son derece kolaylaştırır. Kodun versiyonlarını ve bunları kimin yaptığını görmek için değişiklik günlüğünü her zaman görüntüleyebilirsiniz. 

Peki versiyon kontrolü nedir, aşağıda detaylı olarak inceleyelim. 

Git Versiyon Kontrolü Nedir?

Versiyon kontrolü, bir geliştirici ekibinin aynı proje üzerinde aynı anda çalışmasına olanak tanır. Zaman içinde her dosyada yapılan her değişikliğin kaydını tutar.

Geliştirici istediği zaman bir dizi değişiklik yapabilir veya bir sorun olduğunda önceki bir sürüme geri dönebilir. Sistem, iki geliştirici aynı dosyayı düzenlediğinde de çakışmalarla başa çıkabilir.

Git, birden fazla kullanıcının aynı kod tabanında çalışmasına izin veren popüler bir versiyon kontrol sistemidir. GitHub, versiyon kontrolü için Git’i kullanan barındırılan bir hizmettir.

GitHub Nasıl Çalışır?

GitHub’da barındırılan bir projeye havuz denir. Herkes GitHub’da bir hesap için kaydolabilir. Bir geliştirme projesinde birlikte işbirliği yapabilmeleri için havuzlarına başka kullanıcılar da ekleyebilirler.

Kullanıcılar projenin bir kopyasını oluşturabilir ve kendi bilgisayarlarında üzerinde çalışabilirler. Daha sonra değişikliklerinin ana proje ile birleştirilmesini talep edebilirler. Proje sahibi bu değişiklikleri kabul edebilir veya reddedebilir.

Birçok WordPress geliştiricisi, eklentilerini ve temalarını barındırmak için GitHub’ı kullanır. GitHub, ekiplerle işbirliği yapmalarına, geri bildirim almalarına ve başkalarının kodlarını gözden geçirmelerine olanak tanır.

Ayrıca WordPress kullanıcılarının bu eklentileri ve temaları GitHub’dan indirip kendi web sitelerinde kullanabilecekleri anlamına gelir.

Geliştiriciler Neden GitHub’ı Kullanır?

Aşağıda GitHub’ın geliştiriciler tarafından neden bu kadar çok kullanıldığına dair ipuçlarımızı bulabilirsiniz:

1. Gerçek Zamanlı İşbirliği 

Platformla ilgili pek çok yeni başlayan ve profesyonel programcıyı kendine çeken şeylerden biri de, web grafik arayüzüdür. Platform, kolayca kod alışverişinde bulunmalarına, birbirlerinin projelerini gözden geçirmelerine ve yazılım kodunu gerçek zamanlı olarak yönetmelerine olanak tanır. GitHub, işbirliğini geliştiren birçok özellikle birlikte gelir; bunlardan bazıları şunlardır: Sorun izleme, gerçek zamanlı analiz, özellik istekleri, yorum ve notlar, geri bildirim yönetimi vb.

2. Klonlama Yeteneği

Kendi projeniz üzerinde çalışırken veya bir başkasının projesine katkıda bulunurken ana sunucu ile hiçbir şekilde etkileşime girmenize gerek yoktur. Komut satırı aracı, geliştiricilerin bir git projesini klonlamasına ve yine de tüm geçmişe ve değişiklik günlüğüne erişmesine olanak tanır.

3. Güçlü GitHub Eylemleri ve CI/CD Ardışık Düzenleri

Geliştiricilerin GitHub’ı kullanmasının bir başka nedeni de, yazılım iş akışlarını otomatikleştirmeyi gerçekten kolaylaştıran güçlü eylemleridir. Ek olarak, kullanıcılar bir CI/CD’yi kolayca kurabilirler, bu nedenle bir kez değişiklik yaptıklarında, CI/CD bunları GitHub deposundan hızla çeker ve geliştiricilerin kendi dağıtımına uygular. 

4. Mükemmel Versiyon Kontrolü

Programcıları GitHub’a gerçekten çeken şey, mükemmel versiyon kontrolüdür. Kodlarında yapılan herhangi bir değişikliği izlemelerine ve aynı anda tam sürüm geçmişini tutarken ve sağlarken kimin yaptığını kolayca görmelerine olanak tanır. Bu, yalnızca işbirliği açısından değil, aynı zamanda artan uzaktan işgücü eğilimleri söz konusu olduğunda da son derece yararlı bir şeydir.

5. Yedekleme

GitHub, mükemmel bir yedekleme sağlayarak herhangi bir genel veya özel kodu güvenli şekilde yedekler. Bu nedenle sabit sürücünüzde stok koduna gerek yoktur.

GitHub Başka Ne İçin Kullanılır?

GitHub sadece kod için kullanılmaz. Aynı zamanda geliştiriciler ve programcılar için büyük bir sosyal ağ sitesidir.

Kullanıcıların birbirlerini takip etmelerine, projelerden gelen güncellemelere abone olmalarına ve onlara yıldız puanı vermelerine olanak tanır. Bu özellikler, kullanıcıların ilgilendikleri projeler için güncellemeler almalarına veya iş arkadaşları ve ortak çalışanlarla iletişim halinde kalmalarına olanak tanır.

İşbirliği ve sürüm kontrolünün yararlı olduğu projeler yazmak için de kullanılabilir. Yazılım kılavuzları ve belgeler, öğrenme kaynakları ve diğer yazma projeleri GitHub’da düzenli olarak oluşturulur.

GitHub’ın Avantajları Nelerdir?

Aşağıda GitHub’ın avantajlarından bazılarını bulabilirsiniz:

1. Gists ve Github Sayfaları

Bir süre önce GitHub, bir veya birkaç dosyanın kolayca çalışan bir git deposuna dönüştürülmesine izin veren Gists özelliğini yayınladı. GitHub sayfaları ile ise geliştiriciler, statik web sitelerini GitHub’larına karşı barındırma şansına sahip oluyorlar. Ve o kadar basit ki, yapılması gereken tek şey ayrı bir depoya bir HTML sayfası atamak.

2. İyi Doldurulmuş Belgeler ve Destek Sunar

Yazılım geliştirme süreçleri için gerektiğinde geri dönülecek iyi yazılmış bir rehbere sahip olmak şarttır. GitHub, etrafındaki en iyilerden biri olduğu için insanlar, öğrenmek için git iş akışları, örnekler ve diğer kılavuz benzeri içerikler hakkında bilgi arayabilir. Dahası, örneğin BitBucket ile karşılaştırıldığında GitHub, yalnızca güvenilir çevrimiçi müşteri desteği sağlamakla kalmayıp, yeterli bilgi tabanı ve faydalı video eğitimleri sağladığı içinde iyidir.

3. Kendi Özgeçmişiniz Gibi Çalışır

GitHub’ı avantaja dönüştürülebilecek yönlerinden biri, geliştiriciler ve becerileri için bir özgeçmiş olarak hizmet edebilmesidir. Alışılmadık bir özgeçmiş türüdür, ancak yine de platformda yapılan tüm katkıları ve birlikte çalıştığınız projeleri insanları sergilemek istediğinizde harika çalışır.

4. Yeni Projelerin Başarılı Olmasına Yardımcı Olur

Açık kaynaklı bir platform olarak GitHub, farklı boyut ve ölçekteki projelerin oyuna girmesini gerçekten kolaylaştırır. Bu şekilde insanların fikirlerini ortaya koymalarına izin vermekle kalmaz, aynı zamanda genç projelerin başarılı olmasına, genişlemesine ve değişmesine de yardımcı olur. 

5. Sadece Geliştiriciler İçin Değildir

GitHub programcılar için harikadır, ancak kod yazmak ve geliştirmekten farklı amaçlar için kullanılabileceğini biliyor muydunuz? GitHub o kadar kullanıcı dostudur ki, diğer insanlar onu kitap yazmak gibi projeler için kullanırken, bazıları ise kelime belgelerinde daha yeterli ve kolay bir şekilde değişiklik yapmak için versiyon kontrol sisteminden yararlanır.

Sibel Hoş

Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünü bitirdikten sonra teknoloji içerikleri yazarak sektöre giriş yaptım. 8 senedir içerik pazarlama alanında farklı sektörlerle çalışıyorum. Fakat hala en sevdiğim şey, teknoloji ile ilgili yazmak ve bu konuda elimden geldiğince sizi bilgilendirmek.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu