Haberler

Hafta Ortası Kısa Kısa Gündem

Teknoloji ve globalde dikkat çeken gündem haberleri değerli Çözümpark ziyaretçileri için kısa kısa derledik.

Facebook, Metaverse ve Meta

Yazımıza sosyal ağ devi Facebook ile başlayalım. Facebook, geçirdiği yoğun sarsıntılı dönemleri geride bırakmak istiyor. Sır gibi saklanan projesini geçtiğimiz günlerde duyurdu: “Metaverse“. Projeyle beraber isminde değişikliğe giden Facebook, yeni ismini Meta, türkçede fazla bir anlama sahip diyebiliriz. Özgönderimsel, analiz, soyut, normalden fazla anlamlarına geldiğini kaynaklar arasında bulunabilir. Metaverse, bazılarına göre yeni bir çağ olacağı söyleniyor. Metaverse ile sosyal platformun ötesinde arttırılmış sanal gerçeklik ve oyun alanlarında da yenilik getirecek gibi görünüyor.

Kara para gündem #temiztwitch

Popüler canlı video oyun akış platformu olan Twitch, geçtiğimiz günlerde sadece Türk hesaplarında kullanıldığı söylenen yaklaşık 10 Milyon dolarlık kara para aklama vurgunu yapıldığı gündemde. Bazı kişiler, yayıncılara ulaşıp, size bağış yapacağım ve yapılan bağışın %20’si sizde kalacak kalanı göndereceksin” şeklinde teklifte bulunduğu ve özellikle az izleyici yayıncıların kabul ettiği olay git gide büyüyor. Öyle ki konu Meclis’te soru onergesi ile gündeme alındı ve MASAK’tan inceleme istendi. Bu sırada Twitter üzerinden bu olaya ortak olanlar haberimiz yoktu, teklif ettiler kabul ettim gibi bazı oyun yayıncıları açıklamalarda bulundu. Yaklaşık 2500 kişinin katıldığı tahmin edilen kara para vurgunu tahmin ediliyor. Mağdur olanlar ise kredi kartlarından çekilen tutarları bir bir ekran görüntüsü atarak haklarını arama koyulduğu görülüyor. Kredi kartı bilgilerin nereden sızdırıldığı henüz belli değil fakat bazı Twitch yayıncıları kabul etmezken Twitch bağışlarının sızdırıldığı bilgiler gösteriyor ki çoğu yayıncıyı zor durumda bırakacak.

Elon Musk zora soktu

Diğer bir gündem haberimiz ise Birleşmiş Milletler’in raporundaki “Elon Musk’ın servetinin %2’si dünyadaki açlığı bitirir.” açıklamasına karşın dünyanın en zengin kişisel servetine sahip Elon Musk net bir cevap verdi: “6 milyar doların dünyadaki açlığı nasıl çözeceğini anlatabilirlerse, hemen şimdi yapacağım. Ancak muhasebe kayıtları açık olacak, insanlar paranın nasıl harcandığını bilecek.” Birleşmiş Milletler’in henüz bir cevabı gelmedi ama mali kayıtların şeffaf bir şekilde açıklanması imkansız olacağını tahmin etmek zor değil.

TOGG, akreditasyon testini başarıyla geçti

Türkiye’de üretilen yerli otombiller akreditasyon testini geçti.

Merakla beklenen yerli otomobil TOGG, geçtiğimiz günlerde üretim bandı görüntüleriyle beraber Türkiye’de üretilen araçların akreditasyon testinin başarıyla geçtiği duyuruldu. Elektronik ve mekanik sistem onayı ile fonksiyonel prototip üretimi süreçleri Türkiye’de tamamlanan akıllı SUV cihazımız ön uygunluğunu aldı.

OKUMAYA DEVAM EDİN

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi, rakamları seven. Sistem uzmanı ve mali müşavir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu