Blog

Geforce Now ile Nasıl Oyun Oynanır?

Konsolların aksine bilgisayar oyunlarını layıkıyla oynamak için zaman zaman donanım yükseltme yapmamız gerekebiliyor. Her yeni çıkan oyun, yeni teknolojileri kullandığı için elimizdeki donanımlar bazı durumlarda yetersiz kalabiliyor. Tam bu konu üzerine ise bazı global firmalar Bulut Oyun sektörüne giriş yaptı ve sloganları Düşük bilgisayarlarda bile istediğiniz oyunu oynayabilme gibi gözüküyor.

Hatta bazı bulut oyun firmaları işleri bir ileri seviyeye götürüp direkt tarayıcıdan bile erişim sağlayabiliyorlar.

Bu yazımızın konusu ise Geforce Now teknolojisi ile normal bilgisayarımda düşük olarak oynadığım oyunu Bulut Üzerinden nasıl yüksek hızlarda oynayabileceğimiz üzerine.

İlgili Örnek Haber: https://www.cozumpark.com/cyberpunk-2077yi-sistemi-yeterli-olmayanlar-da-oynayabilir/

Öncelikle Geforce Now nedir onu anlayalım;

Nvidia GeForce Now Nedir?

Bulut tabanlı oyun sistemlerinin en yenisi olan GeForce Now, Nvidia’nın Macintosh ve Windows kullanıcıları için geliştirdiği yazılımdır. GeForce Now platformunu diğer yazılımlardan ayıran en önemli fark, yüksek donanım gerektiren oyunları düşük donanımlı bilgisayarlar üzerinde de oynanabilir kılmasıdır.

Sunucu sistemlerinde GeForce GTX 1080 ekran kartı kullanan Nvidia, servis üzerinde yer alan oyunları üst düzey teknoloji deneyimi ile oynayabilme garantisi verir. Güncel oyunları çalıştıracak tam randımanlı bilgisayarı olmayan tüm kullanıcılar, servise üye olarak seçtikleri oyuna hemen başlayabilir.

Sistemin sorunsuz şekilde çalışması için ihtiyaç duyduğu tek şey yüksek hızlı internet bağlantısıdır. Mobil platformların sağladığı esneklik ile bulut teknolojisine uzaktan erişim sağlayarak istediğiniz her yerden her zaman oyuna devam edebilirsiniz. Ücretli ya da ücretsiz servis hizmetinden faydalanarak oyun deneyiminizi farklı bir boyuta taşıyabilirsiniz.

Geforce Now hangi oyunları destekliyor?

Buradaki listeden şu anki güncel listeyi görebiliyorsunuz. https://www.nvidia.com/en-us/geforce-now/games/ Üstelik ilgilendiğiniz oyun bu listede var ise, bilgisayarınıza indirmenize bile gerek kalmıyor.

GeForce Now Ne Kadar İnternet Yiyor?

Özellikle ülkemizdeki sorunlardan biri olan internet hız ve kota sorunu, bu tür sistemleri kullanmak isteyenler için en çok sorulan sorulardan birisi ne kadar internet yediği oluyor. Maalesef ki eğer kotalı bir internet kullanıyorsanız sistemi kullanmanız biraz can yakıcı olabilir.

Eğer ki GeForce Now üzerinden oyun oynamak istiyorsanız, 1 saat boyunca oynadığınız oyunda yaklaşık 4 GB ila 12 GB arasında internet tüketimi sunuyor. Sistemin görüntü kalitesi gibi ayarlara girerek saatlik ortalama tüketeceği interneti kendiniz de görebilir ve kendinize göre ayarlamalarda bulunabilirsiniz.

Ayrıca her ne kadar bu konu ile ilgili resmi bir açıklama yapılmamış olsa da internet hızı olarak şimdiye kadar birçok yorum yapılmış durumda. Bazı kullanıcılar klasik 16 Mbit internet ile hiçbir kasma-donma durumu ile karşılaşmadığını belirtirken, bazı internet kullanıcıları ise 50 Mbit stabil internet ile dahi kasmalar yaşayabildiğiniz ya da görüntüde pikselleşme yaşayabildiğini söylüyor. Bu durum hem sizin internetinize hem de o anda serverların ne kadar dolu olduğuna göre değişebiliyor.

Ben Cyberpunk 2077 oyununu test ettim, yüksek ayarlarda ve yayın akış kalitesi Dengeli olduğu durumda ortalama 25 Mbit İnternet bağlantısına ihtiyaç duydu. Tekrar belirtmekte fayda var, eğer kotalı bir internet kullanıyorsanız size doğru bir çözüm olmayabilir.

Kayıt olma ve oyuna dahil olma

Öncelikle googlea Geforce Now yazdığınızda direkt olarak en tepede çıkıyor.

Şu anda en popüler oyun Cyberpunk 2077 olduğu için vitrin sayfasına buna göre düzenlemişler, zaman zaman yeni oyunlar geldikçe değişebiliyor.

Play Now butonuna bastığınızda sizi paket listesine gönderiyor, ben bir aylık paketi alarak devam ettim.Free sürümde ise 1 saat limitli test edebiliyorsunuz. Join’e basarak devam ediyoruz.

Nvidia giriş panelinde ister Social Media hesabıyla isterseniz Google ya da direkt Nvidia üzerinden giriş yapabiliyorsunuz, ben Google hesabımla devam ettim.

İlgili bilgileri girdikten sonra, sayfanın aşağısına indiriyoruz. ( Kredi kartı vb bilgileri )

Start your membership ile hesabı aktif ediyoruz.

Ardıkdan tekrardan Geforce Now ekranına dönüp sayfanı biraz aşağıya indirdiğinizde size download bölümü geliyor. ( https://www.nvidia.com/en-eu/geforce-now/download/ )

Sisteminize uygun sürümü download edip açıyoruz.

Hesabım otomatik olarak giriş yaptığı için bu şekilde bir ekran geliyor karşınıza. Kitaplığınızda bağlayıp dilerseniz oyunları oynayabiliyorsunuz. Oyunlarınızı Senkronize edin butonuna basarak Steam üzerinden linklemeyi yapabilirsiniz. ( Eğer Geforce Now üzerindeki bir oyun var ise gerek yok. )

Bağladıktan sonra istenen oyunu aramadan yazıp Oyna butonuna basabilirsiniz.

Size Nvidia’nın sunucularını açacak, burada steam hesabınızla giriş yaptıktan sonra oyunlara erişebileceksiniz.

Oyunumuz açıldı, ayarları en yüksek seviyeye getiriyorum ve oyunun keyfine bakıyorum 😊

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu