Haberler

Garmin’in, Şifrelenen Dosyları İçin Fidye Ödedi İddiası ?

Dünyaca ünlü GPS,Navigasyon ve giyilebilir teknolojiler üreten Garmin’in sistemleri geçen günlerde hackerlar tarafından saldırıya uğramış ve sistemlerinin büyük bir bölümü şifrelenerek çalışamaz hale gelmişti. Haberini yaptığımız https://www.cozumpark.com/hackerlar-garminden-10-milyon-dolar-fidye-istiyor/ olay sonrasında yaşanacak gelişmeler merakla bekleniyordu.

Gün geçtikte yaşanan olay ile ilgili detaylar netleşirken saldırı gerçekleştirenlerin Rus Evil Corp olduğu belirtiliyor.

Gelen son bilgilere göre Garmin fidyecilere istedikleri fidye bedelini ödeyerek ( iddia ya göre 10 milyon dolar ) şifre anahtrını aldı. Yanlız burada işler karışıyor bunun nedeni ABD’de “ABD vatandaşlarının siber suç örgütleri ile iş yapmaları ( anlaşma, ödeme gibi.. )” yasak, durum böyle olunca Garmin ancak üçüncü kişiler üzerinden ödeme yapabilir, bu sefer de başka yasal sorunlar ortaya çıkıyor. Garmin’in ayrıca şifrenelen veriler arasında müşterilerinin kişisel verilerinin olmadığı konusunda garanti verdiği ve kesintiye uğrayan hizmetlerin kısa zamanda devreye gireceğini hatırlattı.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.