Forum

Vmvare ipcop Kurulu...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vmvare ipcop Kurulumu

39 Yazılar
6 Üyeler
0 Reactions
1,346 Görüntüleme
(@fatihbaturalp)
Gönderiler: 60
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar ben bir haftadır sanal makinaya İpcop firewall kurmak istiyorum.Yalnız kuracağım yer İnternet cafe .Şimdi neredeyse 10 a yakn kurulum yaptım .Sorunum şu 2 tane ethernet kartı taktım ben pc ye bunlar Vmware de nasıl yapılandıralcak yani hangisi bridge hangisi host olacak yani(hangisi GREEN ve RED olacak bacaklar nasıl yapılandırılacak ) Üstelik Dhcp yapmasını istiyorum ben ipcopu .Modem Gateway olarak 192.168.2.1 alıyor .bunlar nasıl optimize edilecek .Birde bazı forumlarda yabancı Ethernet kartların birisinin TCP/İp ve diğer protokollerini yapılandıryorlar vmware için Nasıl bir yol gereklidir

Gönderildi : 30/11/2008 20:23

(@ismailcelikbas)
Gönderiler: 316
Reputable Member

endian kurulumu var istersen ordan bir incele videoyu endian kullanabilirsin

http://www.cozumpark.com/forums/thread/57279.aspx burdan.

Gönderildi : 30/11/2008 21:37

(@fatihbaturalp)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Tşkler cevapladığınız için ama ben ipcop kurmak istiyorum

Gönderildi : 30/11/2008 21:52

(@muratgok)
Gönderiler: 220
Reputable Member

vmware'a 2 sanal ethernet kartı eklemelisin.

ipcop bunları zaten otomatik tanıyacaktır. İkisi de host olsun . 

Green : lan (iç networkun ) Red : wan (dıs netwrokun.)  Lan tarafı için dhcp enable etmelisin.

-- Clientlar için gatewayin lan bacagın olmalı . Lan tarafın ayrı bir subnet

Lan eth1 (green) : 10.0.0.1 

DHCP scope : 10.0.0.20 - 10.0.0.40 

Client gateway : 10.0.0.1 olmalı 

--- wan tarafında modeminin olduğu subnet olmalıdır. 192.168.2.1 modem ip adresinse eger wan bacagın 192.168.2.2 gateway 1 olmalıdır. 

aslında sanal calıstırma nedenini anlamadım. elinde kullanılmayan eski bir makinayada kurabilirsin ipcopu. linux tabanlı olduğu için fazla performans istemeyecektir.

Sanalda calıstıracagınız makinayı baska amaclar içinde kullacaksınız heralde. 

Kolay gelsin 

Gönderildi : 30/11/2008 22:02

(@fatihbaturalp)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Tşkler cevap için .fakat elimde makine sıkıntısı olduğu için mecburen bende sanal makine kullanmak zorundayım.Makinada fiziksel olarak 2 tane taktım zaten şimdi ben bunları nasıl Vmware ile Fiziksel makinenin ethernet kartlarıyla iletişim halinde yapılandıracağım
YAni Sanal makinenin ethertnet kartıyla Vm1net diye oluşturuor ben buna Local bacağmı bağlayacağım yoksa Red olan bacağımı yardımlarınızı bekliyorm Birde red bacağın TCP/ıp ayarlarından birtakım ayarlamalar yapılıyor bunun nasıl yapılır

Gönderildi : 01/12/2008 01:42

(@muratgok)
Reputable Member

vmware server 1 için

- iki adet sanal eth kartı ekleyin. 

- vmware eth kart özelliklerinden ikisinide custom olarak işaretleyin 

ör : eth1 --> custom : vmnet2

eth2 --> custom : vmnet3 

-- server console da host virturial network settings altında --> host virturial network mapping--> vmnet 2 ve 3 için istediğiniz takılı olan fiziksel eth. karttlarınızı seçin . 

kolay gelsin 

Gönderildi : 01/12/2008 15:07

(@fatihbaturalp)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Tşkler cevapladığınız için fakat böyle kurduğum zaman internete çıkamıyorum ben acaba nerede hata yapıyorum.Birde Fiziksel ethernet kartın Red bacağı olandan TCP/Ip protokollerini kaldırma gibi yabancı forumlarda makale var acaba nasıl yapılandıracağım.İpcop birde DHCP üstlenmesini istiyorum yani modem sadece internet için kulanılacak yardımlarınızı bekliyorum

Gönderildi : 02/12/2008 00:30

(@muratgok)
Reputable Member

http://www.upload.gen.tr/d.php/s3/1uua9w8j/ipcop_kurulum.pdf.html

döküman size yardımcı olacaktır. Mutlaka biyerde hata yapıyor olmalısınız. ?

Wan (red) tarafını tanımlarken 

1 - wan ip adresiniz ( ör. 192.168.1.2 ) 

2-  pri dns --> 195.175.39.39 

sec dns -->195.175.39.40 (TTNET DNS bilgileri mutlaka wan dns bölümüne girin.)

3- wan gateway ---> modem ip idresiniz.

diğerleri kurulumlar  için dokumandan gidebilrisniz ?

kolay gelsin

Gönderildi : 02/12/2008 00:54

(@fatihbaturalp)
Trusted Member
Konu başlatıcı

zaten bende bu var  Dikkatini çekerim ben bunu sanal makineye kurmak istiyorm ??

Gönderildi : 02/12/2008 01:23

(@muratgok)
Reputable Member

tamam farklı bisey yamıyosunki vm de bir makina sonucta degisen bisey yokki arkadasım .

zaten vm eth. kartlarını ayarladın . ip bilgilerinide olması gerektiği gibi yapılandırdıysan eger gerisi senin becerine kalmıs bisey.

Peki kurulum yaptıktan sonra clientların ipcop tan ip alıyormu. Herangi bir client tan İpcop a baglanabiliyormusun.  ? Bunu gorelim .

ipcopa baglanıyorsan eger proxy enable edip bir proxy portu ver. Daha sonra bu proxy ipsini ve portunu clinetlara girip tekrar dene  ? 

Suan tam olarak hangi asamadasın butun bunları yaptınmı .

Sonuca gore tekrar goz atalım

kolay gelsin  

Gönderildi : 02/12/2008 01:37

(@fatihbaturalp)
Trusted Member
Konu başlatıcı

evet İpcop  DCHP süper çalışıyor ağdan da girebiliyorum internete çıkamıyorm

Gönderildi : 02/12/2008 02:06

(@fatihbaturalp)
Trusted Member
Konu başlatıcı

şimdi ne yapmam gerekir murat hocam

Gönderildi : 02/12/2008 16:56

(@alikemalturker)
Gönderiler: 1016
Noble Member

Bak bununla ilgili çok güzel bir makale var.. Biraz google işini çözecektir..

http://www.dslreports.com/forum/r19782334-IPCop-in-VMWare-A-Howto

Kolay gele

Gönderildi : 02/12/2008 20:43

(@muratgok)
Reputable Member

Hocam görmeden bişey söylemek pek kolay deil soyle yapalım.

Ipcopu nasıl yapılandırdınız. konfigurasyon bilgilerinizi ne yaptıgınızı yazın

1-  WAN / LAN ip bilgileriniz 

2 - TTNet dns adresleri girildimi. 

3-  Ipcop proxy özelliğini aktif ettinizmi / veya ek paketlerden proxy modulunu ekledinizmi.Bunu yaptıysanız eger proxy portu tanımladınızmı ?? Tanımladığınız proxy protunu ve Ipcop ip yi clientlara girmeniz gerekecek. Yoksa internete cıkmazsınız.      

4- İpcop web arayuzunden Proxy ozelliğini tarasparent proxy yaparak 3. maddeyi yapmanıza gerek kalmaz.transparent proxy enable  edin.

Son durumunuzu bu şekilde  yazıp gönderirseniz daha kolay cozum bulabilriz.

Not: Ipcop consol ekranından root kullanıcı olarak giriş yaptığınızda herangi bir siteye ping atın

"ping www.google.com.tr"  cevap verirse ipcop tarafında sorun olmadığını görebilirsiniz. 

kolay gelsin 

Gönderildi : 02/12/2008 20:45

(@fatihbaturalp)
Trusted Member
Konu başlatıcı

1.Wan :192.168.2.1 olarak modem bunu veriyor ben Red bacağa 192.168.2.2

2.Grenn olarak ta 192.168.1.2 veriyorum .Proxy bölümünde iki seçenek var Green ve Trasnparant bunlardan hangisi yapılacak .Google gelince ping atmayı denediğim normal de 7 veya 6 yakın ping atarken bende 200 e kadar çıkıyor ne yapmam gerekir

Gönderildi : 03/12/2008 02:15

(@muratgok)
Reputable Member

-- transparent olucak. Bu şekilde clientlara proxy  girmene gerek kalmaz...

-- consoldan ping işlemi yaparken göndereceğiniz ping paketlerinin sayısını belirtebilrisin

ping -c 3 www.google.com.tr

normal olarak attıysanız ctrl+C yaparak ping den çıkabilrsin

-- Ping başarılı olduysa ipcop ta sorun yok . web arayuzunden kendinize gore ayarları yapın. internette ek moduller ve ne işe yaradıkları ile ilgili bolca makale var.

ör./ ad- proxy , url filter , content filter ve antirus v.s gibi extra modulleri mevcut işnize yarayacaktır.

http://www.ipcop-tr.com/dosyamerkezi/cat_view/39-eklentiler-addons.html

Kolay gelsin 

Gönderildi : 03/12/2008 03:06

(@alikemalturker)
Gönderiler: 1016
Noble Member

Yukarıda gönderdiğim yazıyı okudun mu?Orada adım adım neler yapılması gerektiği yazıyor. Buradan sana sağa tıkla sola tıkla, onu ekle diyemeyiz. O yazıda nasıl ipcop un Vmware ğzerinde kurulacağı anlatılıyor...

Kolay gelsin

Gönderildi : 03/12/2008 12:25

(@muratgok)
Reputable Member

Yukarıda gönderdiğim yazıyı okudun mu?Orada adım adım neler yapılması gerektiği yazıyor. Buradan sana sağa tıkla sola tıkla, onu ekle diyemeyiz. O yazıda nasıl ipcop un Vmware ğzerinde kurulacağı anlatılıyor...

Kolay gelsin

Katılıyorum bundan sonrası tamamen sizin araştırıp okumanıza kalmıs. 

Gereken herşeyi yazdık 

kolay gelsin

Gönderildi : 03/12/2008 14:54

(@fatihbaturalp)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Tşkler arkadşlar fakat ingilizcem sizin gibi uçuk değil zaten o siteyi bende biliyorm .İngilizce makale sonuçta çözseydim zaten burda ne işim var .Neyse arkaaşlar tşk ediyorm ilgilenen arkadaşlara .Bu arada Murat hocam bunları yapıyorumda fakat ben Red bacağı taktığımda modeme internete gelmiyor !!!!! Sebep ne sizce

Gönderildi : 03/12/2008 16:35

Sayfa 1 / 3
Paylaş: