Anasayfa » Facebook’un FTC Gizlilik Uzlaşması Mahkemede!

Makaleyi Paylaş

Haberler

Facebook’un FTC Gizlilik Uzlaşması Mahkemede!

Facebook, ABD Federal Ticaret Komisyonu ile rekor 5 milyar dolar para cezası içeren bir gizlilik anlaşmasını kabul ettikten 6 ay sonra, bir federal yargıç hala anlaşmanın yeterince ilerlemediğini iddia eden grupların itirazlarını değerlendiriyor.

Yargıç Timothy J. Kelly, Elektronik Gizlilik Bilgi Merkezi de dahil olmak üzere çeşitli gizlilik ve tüketici koruma gruplarının ortaya koyduğu itirazlara cevap vermek için Facebook ve FTC’ye 24 Ocak’a kadar zaman verdi. Bu da anlaşmanın kullanıcıların verilerini korumak için yeterli olup olmadığı ve mahkeme belgelerine göre gizlilik endişesini gidermek için önemli oldu.

 EPIC, hakimden yeniden değerlendirme için sözleşmeyi FTC’ye geri göndermesini istiyor.

Facebook, FTC ve ABD Adalet Bakanlığı Temmuz ayında orijinal anlaşmayı açıkladı. Sosyal medya devinin önümüzdeki 20 yıl içinde çeşitli gizlilik hükümlerini takip etmesini istiyor. Bunlar arasında, şirketin yönetim kurulu tarafından denetlenen ve kullanıcı gizliliği kararlarının birçoğunu şimdi FTC’ye anlaşmaya uyum konusunda üç aylık ve yıllık raporlar sunmak zorunda olan CEO Mark Zuckerberg’in elinden çıkaracak bağımsız bir komisyon oluşturulması da yer alıyor.


Anlaşma açıklandığında, her iki taraftaki birçok politikacı ve tüketici koruma grupları, şirketin kullanıcı verileri üzerinde çok fazla kontrol sağladığını savundu.

Anlaşma uygulanmadan önce mahkeme onayı alınmalıdır. Ancak Yargıç Kelly, nihai karar vermeden önce EPIC’nin yanı sıra diğer gizlilik ve vatandaşların hak gruplarına anlaşmayla ilgili itirazda bulunmak için fazladan zaman verdi.

Davanın tarihçesi ve anlaşma ile ilgili diğer ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak

Link

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>