Haberler

Facebook’tan Brexit Hamlesi: Kullanıcı Verilerini Kaliforniya’ya Taşıyor

Brexit çalışmasının son aşamasına gelinirken Facebook, Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Yönetmeliği‘den (GDPR) bağımsız kalarak Birleşik Krallık kullanıcı verilerini Kaliforniya’ya taşıyor.

brexit Facebook, Birleşik Krallık’ın yeni bağımsızlık statüsünden yararlanan akıllıca bir çözüm buldu.

Facebook, Avrupa Birliği’nden ayrılmak üzere olan Birleşik Krallık’taki kullanıcı verilerini dışarı çıkarmayı planlıyor. 2020 yılı sonuna kadar Avrupa Birliği Gizlilik Kuralları’nı kabul gören İngiltere sonuna yaklaştığımız bu süreç sonrasında Facebook, durumu fırsata çevirip herhangi bir cezaya maruz kalmadan Birleşik Krallık’ta bulunan yaklaşık 45 Milyon kullanıcı verisini Kaliforniya’daki sunucularına taşıyacak.

Değişiklik önümüzdeki altı ay içinde hayata geçirilmesi planlanıyor. Birleşik Krallık kullanıcıları bu durum hakkında bilgilendirilecek ve verilerinin yurtdışına çıkarılması rızası istenecek. Kabul etmeyenler kullanıcılar için Facebook, WhatsApp ve Instagram hesaplarını kapatma seçeneği sunulacak.

Facebook, kullanıcı verilerini Kaliforniya’daki sunucularına taşımasıyla sorumluluğu eyalete devretmiş oluyor. Diğer taraftan ise Birleşik Krallık kullanıcı verileri, Amerika Birleşik Devletleri resmi yetkililerine ve istihbarat kurumlarına, ülke içinde saklanan ve vatandaş olmayanların verilerine sınırsız erişim sağlayan United States Cloud Yasası hükümlerine açık bırakıyor.

Brexit teknoloji şirketleri içinde zor olacak

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma talebi 3 yıldan fazla süren müzakereler, değişen Başbakanlar, değer kaybeden piyasalar ve daha birçok zorlukla ile geçiyor. Teknoloji şirketleri de süreçle beraber menfaatleri doğrultusunda kararlarını açıklıyor. Google 2020 Şubat ayında Brexit sürecinin belirsizleşmesiyle sebebiyle Birleşik Krallık kullanıcı verilerini ABD’deki merkezlerine taşıyacağını duyurmuştu.

SON HABERLER

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi, rakamları seven. Sistem uzmanı ve mali müşavir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.