Blog

Exchange Server 2019’da Arama Dizini Nasıl Oluşturulur

Exchange Server’da kullanıcılar bazen posta kutularında arama problemi yaşamaktadırlar, bu bazen Exchange Server üzerinde oluşan bir sorun ile olabiliyorken bazen de yayınlanan Office güncellemelerinden kaynaklanabiliyor.

Exchange Server 2019, Exchange Server 2013/2016 farklı bir altyapı ile hayatımıza girdi ve MS Exchange Server 2019 Bing teknolojisi olan Big Funnel arama motorunu kullandı.

Big Funnel özelliği, Microsoft 365’te uzun bir süredir kullanılmakta olduğu için aslında hayatımıza Exchange Server 2019 ile girmedi. Exchange Server 2019 ile birlikte dizin verileri posta kutusunun içinde bulunmaya başlandı, bu işlemde yeniden oluşturma ve arama işlemini daha performanslı hale getirdi. Böylelikle posta kutusu taşımalarında yeniden dizin oluşturma sorunuda ortadan kalktı.

Aslında Big Funnel sayesinde, tüm posta kutularını dizine ekleyen veritabanı başına tek bir ortak katalog dizini oluşturmamasıdır. Big Funnel her posta kutusu için tüm dizin oluşturma katalogunu posta kutusunun içinde tutmaktadır.

Exchange Server 2016 CU3 Sürümüne kadar pasif DB üzerinde dizin oluşturma problemi yaşanırsa, Exchange Server dizin işlemini sadece aktif DB üzerinden tekrar çoğaltıyordu. Yapılan bu işlem sırasında çok fazla bant genişliği kullanılıyordu. Exchange Server 2016 CU3 sürümünden sonra pasif DB dizin oluşturma işlemini local DB üzerinden çoğaltmaya başladı.

  • Bir dizin oluşturma problemi sonrası, dizini yeniden oluşturmak daha hızlı yapılıyor.
  • Posta kutusunu veritabanları arasında taşıdıktan sonra, taşınan posta kutusunu zaten dizine eklendiği için tekrar dizin oluşturma işlemi yapılmıyor.

MS Exchange Server 2019’da Dizin Oluşturma Sorunu Nasıl Kontrol Edilir?

Exchange Server 2019’da dizin oluşturma işlemi posta kutusu üzerinde yapıldığı için, komut setlerimizi posta kutusu için çalıştırmamız gerekiyor. Detaylı bir bilgi almak için aşağıdaki komut setini kullanabilirsiniz.

Get-MailboxStatistics cengiz| fl BigFunnel*

Komut setinin verdiği sonuçta dikkat etmeniz gereken 2 çıktı bulunmaktadır;

BigfunnelNotIndexedSize
BigfunnelNotIndexedCount

Sadece bu iki çıktı için arama yapmak isterseniz kullanmanız gereken komut aşağıdaki gibidir;

BigFunnelNotIndexedCount değeri, kaç tane içeriğin indexlenmediğini söylemektedir. Dizinleme problemi yaşayan Mailboxları bulmak için aşağıdaki komut setini kullanabiliriz.

Get-Mailbox -ResultSize Unlimited | Get-MailboxStatistics | ? {$_.BigfunnelNotIndexedCount -ge “1”} | ft DisplayName,BigfunnelNotIndexedCount

MS Exchange Server 2019’da dizin oluşturma sorunlarını çözme

Aslında öncelikle bakmamız gereken alan, Exchange Server üzerindeki tüm servisleri kontrol etmek olmalıdır.

Servisleri kontrol ettik ve servislerimizde bir sorun bulunmamakta. Bu durumda yukarıda paylaşmış olduğum komutlarla ilgil sorunu yaşayan posta kutularını bulalım ve detaylarını görmelisiniz.

Daha sonra EMS üzerinde Start-MailboxAssistant komutunu kullanmaya başlayacağız.

Start-MailboxAssistant -Identity <Kullanıcı> -AssistantName BigfunnelRetryFeederTimeBasedAssistant

Big Funnel ile ilgil LOG kayıtlarını görmek isterseniz EMS üzerinden C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V15\Logging\MailboxAssistantsSlaReportLog dizine gitmeniz gerekiyor. Daha sonra dir "BigFunnelRetryFeederTimeBasedAssistant*.log” komutu ile BigFunnel loglarını görebilirsiniz.

Başka bir yöntem ise, ögeleri yeni bir dizine eklemek olacaktır.

Bunun için Microsoft’un paylaştığı New-SettingOverride komutunu kullanmamız gerekiyor. Komut içerisinde bulunan Build Number yerine, sorun yaşayan posta kutusunun barındığı sunucun build numberını girmeniz yeterli olacaktır.cd…

New-SettingOverride -Name "Big Funnel Permanent Retry" -Component "BigFunnel" -Section "BigFunnelFailedItemsQuerySettings" -Parameters @("ExcludePermanentFailures=false") -Reason "Re-Index Messages" -MinVersion "<Build Number>" -MaxVersion "<Build Number>"

Daha sonra güncelleme işlemini yapmak için kullanılması gereken komut seti aşağıdaki gibidir;

Get-ExchangeDiagnosticInfo -Process Microsoft.Exchange.Directory.TopologyService -Component VariantConfiguration -Argument Refresh

Güncelleme işlemi tamamlanınca, tetikleme yapmamız gerekiyor ki dizin oluşturma işlemi başlasın

Start-MailboxAssistant -Identity <mailbox> -AssistantName BigFunnelRetryFeederTimeBasedAssistant

İlgili sorunlar bu adımları gerçekleştirdikten sonra, düzelmediyse aktif çalışan posta kutusunu ortamınızda bulunan başka bir DB’ye taşıyabilirsiniz. Taşıma işleminden sonra “BigFunnelNotIndexedCount” değerini kontrol etmeniz gerekiyor. Bu değer üzerinde indexlenmeyen öge bulunuyorsa bir süre bekleyebilirsiniz yada mevcut DB’yi Dissmount/Mount ederek işlemi hızlandırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu