Haberler

Exchange Server 2016 için Genel Destek 14 Ekim 2020′ de Sona Eriyor

Zaman çok hızlı geçiyor, Exchange 5.5 dün gibi aklımda ama geldiğimiz noktada Exchange Server 2016 için genel desteğin 14 Ekim 2020 tarihinde biteceği, genişletilmiş desteğin ise 14 Ekim 2025 tarihinde sonra ereceğini görüyoruz.

Exchange Server 2010 kullanımının ülkemizde yaygın olduğunu düşndüğümüz zaman aslında çok panik yapacak bir durum yok. Örneğin şu anda Exchange 2010 için uzatılmış destek dahi bitmiş durumda, yani güvenlik açığı çıkması durumunda internete açık olan bir sistemin ne kadar tehlikeli olacağını siz düşünün. Exchange 2016 ise yeni yeni geçilen sistemlerden birisi ancak onun için bile temel destek bitiyor. Fakat genişletilmiş destek için hala önümüzde 4 yıl daha var. Peki 14 Ekim sonrasnda ne değişecek?

Öncelikle genel destek süresince ürün geliştirmelere açıktır, yani office 365 başta günümüz güncel teknolojileri ürüne uygulanabilir veya müşterilerden gelen talepler doğrultusunda iyileştirmeler sunulur. Genel desteğin bitişi ile artık ürün için geliştirme yapılmaz. Örneğin Exchange 2016 için son CU19 olacak ve Aralık 2020 tarihinde yayınlanacaktır. Peki bundan sonra ne olacak?

Genişletilmiş destek süresince ürünler yalnızca güvenlik güncelleştirmesi alırlar (tabi ki örnek zaman dilimi değişikliği gibi kritik konularda da güncelleme geçer) ancak herhangi bir iyileştime almazlar. Zaten genelde bütçe nedeni ile ürünü yenilemeyen şirketler için bu aşamada güvenlik güncelleştirmesi yeterli olacaktır. 2025 yılında bakalım on-prem olarak karşımıza ne tür bir seçenek olacak.

Kaynak

https://techcommunity.microsoft.com/t5/exchange-team-blog/exchange-server-2016-and-the-end-of-mainstream-support/ba-p/1574110

Hakan Uzuner

2002 yılından beri aktif olarak bilişim sektöründe çalışmaktayım. Bu süreç içerisinde özellikle profesyonel olarak Microsoft teknolojileri üzerinde çalıştım. Profesyonel kariyerim içerisinde eğitmenlik, danışmanlık ve yöneticilik yaptım. Özellikle danışmanlık ve eğitmenlik tecrübelerimden kaynaklı pek çok farklı firmanın alt yapısının kurulum, yönetimi ve bakımında bulundum. Aynı zamanda ÇözümPark Bilişim Portalı nın Kurucusu olarak portal üzerinde aktif olarak rol almaktayım. Profesyonel kariyerime ITSTACK Bilgi Sistemlerinde Profesyonel Hizmetler Direktörü olarak devam etmekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.