Haberler

Apple’dan Rekor: 2020 Yılı İkinci Çeyreğinde Yurt İçine 15 Milyon Sevk

Apple, Canalys tarafından paylaşılan rapora göre, 2020’nin ikinci çeyreğinde Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 15 milyon iPhone sevk etti ve yeni bir iç rekor kırmış oldu. Apple, geçen yılın eş değeri iPhone XR’dan %15 daha fazla iPhone 11 satışı yaptı. iPhone SE ise, Apple’ın Pazar payını %47 yükseltmekten sorumluydu. Genel olarak, geçen yılki çeyrek verilerine göre %10 daha fazla cihaz satışı yapmış bulunuyor.

Satıcı firmalar, Amerika’da toplam 31,9 milyon akıllı telefon satışı yaptı. Bu rakam, bir önceki yıla göre %5 düşük fakat aynı çeyrekte %11 artışı temsil ediyor. Çin’deki üretim tesislerinin Mart ayı sonunda açılması ve perakende mağazalarının Haziran civarı yeniden açılması büyümeye önemli bir katkıda bulundu. Ayrıca Amerika’da 2020’nin ikinci çeyreğinde sevk edilen telefonların yaklaşık %70’i, son çeyreğe oranla %60 oranında artışla Çin’de üretimi yapıldı.

5G’nin benimsenmesi 2020’nin ikinci çeyreğinde düşük görünüyordu, ancak önümüzdeki günlerde daha fazla 5G cihazın piyasaya sürülmesi bekleniyor. Apple’ın sonbaharda 5G özellikli iPhone’ları piyasaya sürmesiyle bu benimsemeye katkısının olacağı görülüyor. Canalys ayrıca, Amerika ve Çin arasındaki gerilim nedeniyle telefon satıcılarının üzerindeki belirsizlik durumuna da dikkat çekti. Ancak bunun Samsung, LG gibi markaları etkilemediğini de ekledi.

Apple ve Samsung beraber satılan her 10 telefondan 7’sini kapsıyor. Amerika’da bir akıllı telefonun ortalama fiyatı geçen yıla göre %10 oranında düşmüş durumda. Canalys, distribütörlerin Unimax, Wiko gibi düşük kaliteli Android cihazlarında siparişinin arttığını belirtiyor.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.