Exchange Server

Exchange Server 2007 ve Anti-Spam Uygulamaları

Exchange Server 2007 ve Anti-Spam Uygulamaları

 

 

 

 

Mail göndericileri ikiye ayırabiliriz. Bunlardan birincisi normal olarak iletişimini mail ile sağlamak isteyenler, ikincisi ise zararlı, işe yaramaz ya da reklam amaçlı olarak mail gönderenlerdir. Dolayısı ile günümüzde mail en önemli iletişim araçlarından birisi haline gelen elektronik haberleşme hemen hemen bütün firmalar tarafından kullanılmaktadır. Ancak kullanımı ile birlikte sakıncaları da mevcuttur. Exchange Server 2007 bu istenmeyen veya reklam amaçlı olan maillerden organizasyonumuzu korumak için değişik türlerde anti-spam ve anti virüs özelliklerine sahiptir. Ayrıca değişik türlerde anti virüs yazılımlarını da desteklemektedir.

 

 

Mail yoluyla organizasyonumuza girmeye çalışan istenmeyen ya da zararlı olarak tanımladığımız mailleri engellediğimiz zaman bu durumun bize faydaları olacaktır. Bunların başında gelenler ise; sunucu üzerindeki kaynakların kullanımı, bant genişliğinin kullanımı ve bunlara bağlı kalarak mesajların saklanmasında kaybedilen disk alanında azalmalar olacaktır.

 

 

Exchange Server 2007 üzerinde gerçekleştirebileceğimiz yöntemler ise aşağıdaki gibidir;

 

 

Connection Filtering : Bu yöntem bizim sunucumuza mail göndermek isteyen uzaktaki sunucunun IP adresini algılar. Bu algılama SMTP oturumu için gereklidir. Conneciton Filtering uzaktaki sunucuya izin verip vermeyeceğini IP Block listelerine, IP adresi sağlayıcılarına bağlı kalarak karar verir.

 

 

Sender Filtering : Bu yapı ise sistem yöneticisi tarafından tanımlanmış olan ve kimisine izin verilmiş kimisi ise yasaklanmış bir listede tutulur. Mail From: SMTP komutunu kullanarak işlevini yerine getirir. Listeye bağlı kalarak hareket eder. Mesaj ya geçer ya da silinir veya işaretlenir.

 

 

Recipient Filtering : RCPT TO: SMTP komutunu kullanarak bir karşılaştırma gerçekleştirir. Eğer sistem yöneticisi tarafından tanımlanmış bir Recipient Block listesi varsa ona göre hareket eder. Eğer listede bir kullanıcıya mesaj geliyorsa mesajın geçmesine izin verilmez.

 

 

Sender ID : Mesajı gönderecek olan sunucunun IP adresine ve Purported Responsible Address (PRA) değerlerine bağlı kalarak mesajın uygun olup olmadığına karar verir. PRA aşağıdaki niteliklere göre tanımlanır;

 

 

            Resent-Sender:

 

 

            Resent-From:

 

 

            Sender:

 

 

            From:

 

 

 

 

Content Filtering : Bu yapı mesajlara ulaşmak için Microsoft SmartScreen teknolojisini kullanır.

 

 

 

 

Sender Reputation : Bu değer ise gönderici sunucunun IP adresi ile bundan gelecek olan bilgiye bağlı kalarak nasıl hareket edileceğine karar verir. Israr eder.

 

 

Attachment Filtering : Mesajla birlikte gelen dosyanın adına, uzantısına ve MIME içeriğine göre filtreleme yapar.

 

 

Microsoft ForeFront Security for Exchange Server : Exchange Server 2007 ile bütünleştirilmiş bir anti virüs uygulamasıdır. Ayrıca makalesi yayınlanacaktır.

 

 

Microsoft Exchange Server 2007 Standart Anti-Spam Filter güncellemelerinin her iki haftada bir Windows Update ile yapılması önerilir. Bunu kullanabilmeniz için CAL ihtiyacınız vardır.

 

 

Anti-Spam özelliklerinin temel çalışma prensibi aşağıdaki gibidir.

 

 

 

 

clip_image001

 

 

 

 

Evet temel bilgilerden sonra artık yükleme işlemlerimize başlayabiliriz.  İlk önce Exchange Server Management Console bir göz atalım ve ilk durumumuzu görelim.

 

 

 

 

clip_image002

 

 

 

 

Şekilde de görüldüğü gibi Anti-Spam ile ilgili herhangi bir sekme yoktur. Default olarak Exchange Server 2007 kurulduğunda anti-spam özellikleri aktif hale getirilmez. Ayrıca bu özellikleri aktif hale getirmek için mutlaka Management Shell kullanmamız gerekmektedir. Görsel ara yüzden bu işlemleri yapmamız mümkün değildir.

 

 

clip_image003

 

 

Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi scriptler hazırdır. Management Shell ile aktif gale getirilebilir. Bu işlemi yapabilmek için Exchange Management Shell açıyoruz.

 

 

clip_image004

 

 

Komut satırındaki ilk komutumuz cd / komutudur. Bu komut ile C: düşüyoruz. Ardından da cd “C:Program FilesMicrosoftExchange ServerScripts” komutunu veriyoruz ve şekilde de görüldüğü gibi ilgili dizine geçiyoruz.

 

 

clip_image005

 

 

Şekilde de görüldüğü gibi install-antispamagents.ps1 komutunu yazıyoruz ve ardından Enter diyoruz. Hemen altta da görüldüğü gibi yüklenen değerler görülmektedir. Bu yapıların çalışabilmesi için Exchange Transport servisinin yeniden başlatılması gerekmektedir.

 

 

clip_image006

 

 

 

 

Exchange Transport servisimiz durduruluyor.

 

 

 

 

clip_image007

 

 

 

 

Exchange Transport servisimiz başlatılıyor.

 

 

 

 

Servisimiz yeniden başlatıldıktan sonra Exchange Management Console üzerindeki son duruma bir göz atalım.

 

 

 

 

clip_image008

 

 

 

 

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi Hub Transport rolü altındaki yapıya baktığımızda Anti-Spam sekmesinin yerini aldığını ve konfigürasyona hazır olduğunu görüyoruz.

 

 

 

 

Kaynaklar:

 

 

 

 

http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb201691.aspx

 

 

 

 

http://technet.microsoft.com/en-us/library/aa996604.aspx

 

 

 

 

http://technet.microsoft.com/en-us/library/aa997658.aspx

 

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu