Exchange Server

Exchange Server Active Directory Üzerinden Nasıl Kaldırılır? Remove Exchange Server from Active Directory

Bazı durumlarda Exchange Server Uninstall işlemi yapılırken tamamlanmayabiliyor veya sunucu bazı sebeplerden dolayı çalışmayabilir. Bu durumda farklı senaryolar uygulamak isterseniz, ilgili sunucuyu Active Directory Schema üzerinden temizlemeniz gerekmektedir. Bu işlemleri aslında aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

  • Exchange Server kurulumu yaptınız veya Exchange Online’a geçiş yaptınız ama yapılandırmalarınızdan kaynaklı veya ortamda oluşan bazı sorunlar eski Exchange Server sunucunuzu Uninstall işlemi sırasında yarıda kesiliyor.(Microsoft 2022 yılında yayımladığı update ile ortamınızda kalan son Exchange Server sunucusunu kaldırılması için çalışma yaptı)
  • Exchange Server 2013‘den Exchange Server 2019‘a Upgrade işlemi yaptınız ve eski Exchange Server sunucunuzu önerilen yöntem ile kaldırmadınız.
  • Exchange Server sunucunuzu kaldırırken OS kaynaklı bir sorun oluştu ve kaldırma işlemi yarım kaldı.(Bazı durumlarda detaylı LOG ve Register kayıtları inceleyerek sorunu çözebilmektesiniz, ADSI kullanmak her zaman için son çare olması gerekmektedir.)

Yukarıdaki sebepler bu şekilde çoğaltılabilir, ama sizin stabil bir ortam için kullanılmayan Exchange Sunucuzu ortamınızdan temizlemeniz gerekmektedir. Bildiğiniz gibi Exchange Server her zaman için Active Directory ile bir bağımlılığı vardır, AD üzerinde oluşan genel bir sorun Exchange Server sunucunuzu doğrudan etkileyebilmektedir. Mailbox Policy, Server yapılandırmalar, Addressbook containerları Active Directory üzerinde tutulmaktadır.

Kaldırmak istediğiniz Exchange Server bilgileri için ADSIEdit kullanırken dikkat edilmesi gerekmektedir, yanlış bir yapılandırma DC servislerine ciddi zararlar verebilmektedir.

ADSI Üzerinden Silme İşlemleri

Domain Controller sunucu üzerinden oturum açtıktan sonra adsiedit.msc’yi açıyoruz.

ADSI Edit – Connect to – Select a well known Namiing Contect: Configuratin olacak şekilde işlem yapıyoruz.

Configuration seçeneği genişlettikten sonra;

Configuration – Services altında “Microsoft Exchange ve Microsoft Exchange Autodiscover” objeleri bulunmaktadır. Ortamınızda bulunan Exchange Server sunucularının tamamen kaldırmak isterseniz bu iki anahtarı silebilirsiniz. Daha sonra yapılacak işlemler tek sunucu silme işlemi ile aynıdır. Biz ortamımızda sadece tek sunucu için silme işlemi gerçekleştireceğiz.

Tek sunucu silme işlemleri ADSI üzerinde daha dikkat etmemiz gerekmektedir, öncelikle “Microsoft Exchange” genişletiyoruz.

Services – Microsoft Exchange – Servers adımında ortamınızda bulunan tüm Exchange Server sunucularını listeyebilirsiniz. Silmek istediğiniz sunucuyu dikkatli bir biçimde sağ tıklayarak silebilirsiniz.

Database bölümünde ise ortamınızda bulunan tüm veritabanlarını listeleyebilmektesiniz, sildiğiniz sunucuya ait veritabanlarını işaretlerek ADSI üzerinden silebilirsiniz.

Ortamınızda bulunan başka Exchange Server‘lar olduğu için Microsoft Exchange AutoDiscover üzerinde ek bir işlem yapmamız gerekmemektedir.

Bu işlemlerden sonra işlemlerimize ADUC üzerinden devam etmemiz gerekmektedir.

Microsoft Exchange Security Groups OU’su içerisinde bulunan Exchange Server Güvenlik grubu üyeleri arasından silmiş olduğumuz sunucuyu çıkartıyoruz.

Daha sonra ADSIEdit üzerinden silmiş olduğumuz sunucuyu ADUC üzerinden de silmemiz gerekmektedir.

Bu işlemler ile beraber ortamımızda bulunan Exchange Server sunucularından bir tanesini silmiş olduk. Eğer yukarıda bahsetmiş olduğum ADSIEdit üzerinde tüm objeleri sildiyseniz işlemlere ADSIEdit üzerinden devam etmemiz gerekmektedir.

ADSIEdit.msc – Connect to – Default naming context üzerinden bağlantı sağlıyoruz, ortamımızda tüm exchange sunucularını sildiğimiz için Exchange Server’a ait diğer nesnelerinden silinmesi gerekmektedir.

Microsoft Exchange Security Groups – Microsoft Exchange System Objects nesnelerininde silinmesi gerekmektedir.

Daha sonra ADUC üzerinden Exchange Server sunucularınızın Computer objelerini silebilirsiniz ve Exchange Server kurulum işleminde default şekilde oluşan systemmailboxları da Users bölümü üzerinden silebilirsiniz.

Bu işlemlerle beraber ortamınızda Uninstall işlemi sırasında hata veren sunucuyu veya Exchange ortamınızı silebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu