Exchange Server

Exchange 2010 Send Connector Oluşturulması – Şirket Dışına Mail Gönderimi

Exchange Server’ımızı kurdukdan sonra yapmamız gereken en önemli konfigürasyonlardan biri Send Connector oluşturulmasıdır.

 

Send Connector: Maillerin gönderile bilmesi için yapacağımız konfigürasyonumuzdur. Exchange Server ilk kurulduktan sonra default olarak mail gönderemez ve alamaz bunun için yapmamız gereken Send Connector oluşturmamızdır.

 

İlk olarak;

 

 

image001

 

 

 

1) Exchange Managment Console’ umuzu açıyoruz.

 

image002

 

 

2) Yukarıda görüldüğü üzere Organization Configuration’ dan Hub Transport‘ a tıklıyoruz.

 

 

image003

 

 

3) Hub Transport’ a tıkladığımızda sağ taraftaki menüde bulunan New Send Connector‘ e tıklıyoruz.

 

 

image004

 

 

4) Karşımıza New Send Connector oluşturacağımız pencere açılıyor.

 

 

image005

 

 

5) Ben burada dışa mail atıcağım için Name kısmına Disamail yazdım. Lütfen bunları yaparken türkçe karakter kullanmamaya özen gösterin. Sonra Select the intended use for this Send Connector Internet’ işaretledim. Burada burada 4 tane seçenek göreceksiniz.

 

a) Custom

b) Internal

c) Internet

d) Partner

 

Biz dışa mail atacağımız için Internet‘ i seçtim. Ve Next diyerek ilerliyoruz.

 

 

image006

 

 

6) Address Space ekranında “Add” butonuna tıklayın. Bu adımda biz Exchange’e hangi domainlere e-mail göndereceğini belirliyoruz.

 

 

image007

 

 

7) Add’e tıkladığınızda bir küçük pencere daha gelecek. Eğer tüm domainlere e-mail göndermek istiyorsanız Address alanına * işareti koyun. * işareti tüm domainleri kapsar. Bu alana, *.net derseniz, tüm .net’li domainlere mail gönderir.

 

 

image008

 

 

8) Ben her yere mail göndermek istediğim için Address Space kısmına “*” koyuyorum. Cost kısmınada 1 koyuyorum. Eğer bu connector birden fazla domaini kapsıyorsa, bu address space’in önceliği ne olacak? Cost değeri en düşük olan “address space”ler önceliğe sahip olacaktır. 1 en düşük değerdir.

 

 

image009

 

 

9) İleri dedikten sonra Network Settings alanına geliyoruz. Burada maili hangi metotla göndereceğimizi belirliyoruz. Mail gönderiminde iki metot bulunmaktadır. İlki; Use Domain Name System (DNS) “MX” Records to Route Mail Automatically bunu seçersek e-mail i göndermek için o domainin MX (Mail Exchanger) kayıtlarını sorgular ve MX kaydından öğrendiği adresin ip adresini çözerek hedef servera postayı iletir. Bu seçeneği kullanabilmeniz için Exchange Server’ın internetteki dns kayıtlarını sorgulayabilmesi, internete ulaşabilmesi gerekir. İkincisi; Route Mail Through The Following Smart Hosts bunu seçersek sadece Exchange server internet erişimine sahip değilse ve e-ili başka bir mail server üzerinden gönderecekse seçilir. Bu seçeneği, güvenlik sebebiyle DMZ’te tuttuğumuz Edge Transport serverlara e-mail iletmek için kullanırız genellikle. Eğer bu seçenek seçilirse, bir tane “Smarthost” tanımlamanız gerekir. Smarthost, internet erişimi olan ve dns ile domain sorgulaması yapabilen bir e-mail serverdır. Basitçe, Exchange’in internete doğrudan ya da tümden internet erişimi yok ise, e-maili Smarthost’a ilet, o göndersin,

 

 

image010

 

 

10 ) Source Server bölümünden, bu connectoru kullanacak olan “Hub Transport” serverlar ya da “Edge Transport” serverların “Edge Subscription”larını ekleye birsiniz. Zaten E-mail gönderme yetisine sahip olan roller ya hub ya da edge rolleridir.

 

 

image011

 

 

11) En sonunda maillerimizi dışarıdaki serverlara gönderebilmekteyiz…

 

Bu yaptığımız işlemleri Exchange Managment Shell’ den de yapmamız mümkün. Aşağıya Komutları ben yazıyorum kendinize göre düzenlersiniz…

 

new-SendConnector -Name ‘Disamail’ -Usage ‘Internet’ -AddressSpaces ‘SMTP:*;1′ -IsScopedConnector $false -DNSRoutingEnabled $true -UseExternalDNSServersEnabled $false -SourceTransportServers ‘ASIL-EXCH’

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu