Haberler

Europol, Suçları Kanıtlanmamış Kişilerin Verilerini Silme Kararı Aldı

Avrupa Birliğinin veri koruma izleme örgütü Pazartesi günü Europol’e, suç faaliyetleriyle ilgili kanıtlanmış bir bağlantısı olmayan kişilerle ilgili elde ettiği geniş bir kişisel veri yığınını silme talimatı verdi.

Avrupa Veri Koruma Denetçisi (EDPS) yaptığı basın açıklamasında, “Bu Veri Konusu Kategorisinden geçmemiş altı aydan eski veri kümeleri silinmelidir. Bu, Europol’ün bir suç veya suç faaliyetleriyle bağlantısı olmayan kişilerle ilgili verileri, belirlenmiş bir son tarih olmadan uzun süre saklanmasına artık izin vermeyeceği anlamına geliyor.” dedi.

EDPS’nin Europol’ün hassas verileri işlemesiyle ilgili soruşturması Nisan 2019 ‘da başladı ve yetkili makam, veri konusu kategorisinde olmadan büyük hacimli verilerin depolamasının bireylerin temel hakları ve kitlesel gözetim miktarları için risk oluşturduğunu belirtmektedir. The Guardian’a göre önbelleğ’in en az 4 petabayt olduğu söyleniyor.

Buna ek olarak, kararda kişisel verilerin filtrelenmesi ve çıkarılması için altı aylık bir saklama süresi ve ayrıca sınır ötesi kolluk kuvvetlerine, bir ceza soruşturmasıyla bağlantılı olabilecek herhangi bilginin potansiyel olarak kaldırılması için veritabanlarını uyması ve gözden geçirmesi için bir yıl süre verilmesi de getirildi.

EDPS’den Wojciech Wiewiórowski, “Büyük veri kümelerinin ön analizi ve filtre edilmesi için altı aylık bir süre, Europol’ün teknik ve analitik destek için Europol’e güvenen AB Üye Devletlerinin operasyonel talepleri karşılamasını sağlarken , bireylerin hak ve özgürlüklerine yönelik riskleri en az indirmelidir.” dedi.

Kaynak : thehackernews.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu