Blog

En İyi Video Düzenleme Uygulamaları

Video düzenleme uygulamalarıyla, nerede olursanız olun mobil cihazınızda çektiğiniz videoları anında düzenleyebilirsiniz. Video düzenleme uygulamaları, masaüstü video düzenleme yazılımlarından daha kolay olduğu için özellikle yeni başlayanlar için mükemmel bir başlangıç noktasıdır. Yine kullanımı kolay arayüzlerinden dolayı, hareket halindeyken hızlı ve kolay düzenlemeler yapmak isteyen profesyoneller ve YouTuber’lar için de kullanışlıdır.

Peki en iyi video düzenleme uygulamaları hangileridir?

Bu yazıda, ücretsiz ve ücretli seçenekler de dahil olmak üzere mevcut olan en iyi video düzenleme uygulamalarını aşağıda sizin için listeledik.

En İyi 10 Video Düzenleme Uygulaması

En iyi video düzenleme uygulamalarını arıyorsanız, aşağıdaki listeden faydalanabilirsiniz.

1. Premiere Rush

Genel olarak en iyi video düzenleme uygulaması olarak önerilen Adobe’nin çapraz platform uygulaması olan Premiere Rush, eğlenceli ve ilgi çekici videoları hızlı bir şekilde oluşturmanıza olanak tanır. Yeni başlayanlar için idealdir, ancak Premiere Pro ile birlikte çalışabilirliği nedeniyle profesyoneller için de kullanışlıdır. Premiere Pro indir Başlamanız için ücretsiz bir sürümü vardır.

Premiere Rush, videolarınızı hızlı bir şekilde işlemeyi ve sosyal medyaya yüklemeyi kolaylaştırmaya odaklanır. Örneğin, videolarınızı her platformun gerektirdiği belirli en boy oranlarına ve kalite seviyelerine otomatik olarak dönüştürür.

Uygulamayı ilk açtığınızda bir dakikalık bir eğitim olduğunu göreceksiniz, fakat Premiere Rush’ın kullanımı o kadar basittir ki, muhtemelen bu eğitime ihtiyacınız olmayabilir. Bu kolay kullanım da, uygulamayı yeni başlayanlar için en iyi video düzenleme uygulamalarından biri haline getirir. 

2. Quik: GoPro için en iyi video düzenleme uygulaması

Quik, Mart ayında yeni bir ad ve görünümle yeniden markalaşan ve orijinal Quik uygulamasının müzik senkronizasyon düzenleme araçlarını da içeren resmi bir GoPro uygulamasıdır.

Bu video düzenleme uygulaması iki şeye odaklanır: GoPro cihazınızı uzaktan kontrol etmek ve GoPro çekimlerinizi düzenlemek.

Uygulama ile çekimlerinizi otomatik olarak içe aktarır ve kliplerinizi müzikle senkronize etmek, fotoğraflar, başlıklar ve istatistiklerinize dayalı grafikler eklemek gibi şeyleri yapmanızı kolaylaştırır.

Fotoğraflarınız ve videolarınız hazır olduğunda bunları doğrudan Instagram, Facebook, YouTube ve daha fazla sosyal medya platformuna yükleyebilir veya metin veya e-posta yoluyla paylaşabilirsiniz.

Quik ücretsizdir, ancak uygulama içi satın alımlarla ekstra temalar ve filtreler satın alabilirsiniz.

3. LumaFusion: iPad veya iPhone için en iyi uygulama

LumaFusion, gazeteciler, film yapımcıları ve video yapımcıları tarafından anında video çekmek ve düzenlemek için yaygın olarak kullanılan bir iOS uygulamasıdır. Bu iOS uygulaması, anlaşılması ve kullanılması kolay profesyonel bir video düzenleme arayüzü kullanarak hareket halindeyken video çekmek ve düzenlemek için mükemmel bir şekilde çalışır.

Lumavision’da düzenlemeyi tamamladığınızda, sonsuz paylaşım seçenekleri ve dışa aktarma seçenekleri vardır. Örneğin, farklı çözünürlüklerde, kalitelerde ve kare hızlarında dışa aktarım yapabileceğiniz gibi, ses ve videoyu ayrı ayrı dışa aktarabilirsiniz. Uygulama, Final Cut Pro X’e XML aktarımını bile destekler.

4. KineMaster (Android, iOS)

KineMaster, profesyonel kullanım için en iyi video düzenleme uygulamalarından biridir. Üst düzey özelliklere sahip bu gelişmiş uygulama, çok katmanlı bir arayüz aracılığıyla telefonunuzda veya tabletinizde çekim yapmanıza, düzenlemenize ve dışa aktarmanıza olanak tanır. Hem iOS hem de Android için kullanılabilirdir.

KineMaster’ı indirmek ücretsizdir, ancak videolardaki markayı kaldırmanız için bir abonelik almanız gerekir. Ücretli sürüm ayrıca 1080p veya 4K’da dışa aktarmanıza ve 1.000’den fazla premium varlığa erişmenize olanak tanır.

5. iMovie (Apple cihazlar)

Bir iPhone, iPad veya Mac’iniz varsa, donanımınıza otomatik olarak dahil edildiğinden iMovie‘ye sahip olursunuz. Bu tüketici uygulaması, LumaFusion veya Kinemaster gibi profesyonel bir araç değildir. Ancak video düzenlemeye başlamak ve bu videolara başlık, müzik, seslendirme ve fotoğraf eklemek isteyen teknik bilgiye sahip olmayan biriyseniz, harika bir başlangıç ​​noktası olabilir.

iMovie, modern cihazlarda 4K’yı destekler ve bir bütün olarak Apple ekosistemiyle güzel bir şekilde bütünleşir. Örneğin, kliplerinizi iCloud sürücüsüne kaydedebilir veya AirPlay aracılığıyla bir Apple TV’ye aktarabilirsiniz.

6. FilmoraGo (Android, iOS)

FilmoraGo, Wondershare tarafından yapılmış, hızlı bir öğrenme eğrisi olmadan çevrimiçi HD videoları düzenlemenizi sağlayan ücretsiz bir iOS ve Android uygulamasıdır. Temalı filtreleri ve efektleri sayesinde yeni başlayanların bile videolarının etkileyici bir şekilde profesyonel görünmesine yardımcı olabilir.

Şarkılar ve efektler gibi bazı uygulama içi satın alımlar mevcuttur, ancak videolarınız bunlar olmadan da mükemmel şekilde çalışabilir. Dahili reklamlar vardır, ancak müdahaleci değiller. Oldukça basit bir uygulama olsa da, çok kanallı düzenleme veya 4K desteği yoktur. 

Uygulama ücretsiz olsa da, ücretli sürüme geçmediğiniz sürece videolarınızda filigranlar olacaktır.

7.  Apple Clips (iOS)

Tüm istediğiniz aile videolarınızı eğlence için düzenlemekse, en iyi video düzenleme uygulamaları bazen size zor gelebilir. Bu nedenle, bir iOS kullanıcısıysanız, Apple Clips‘e göz atmaya değer. Bu ücretsiz uygulama, video mesajları oluşturmanıza ve göndermenize veya filtreler, animasyonlu metin, müzik, emoji ve çıkartmalarla video hikayeleri anlatmanıza olanak tanır.

Öncelikli olarak çocuklara ve ailelere yönelik olan Apple Clips, iMovie kadar güçlü değildir.

8. Filmmaker Pro (iOS)

Filmmaker Pro, iPhone’unuz için en iyi video düzenleme uygulamalarından biridir. Bu uygulama öncelikle tüketicilere yöneliktir, ancak adından da anlaşılacağı gibi, 30 filtre, 17 geçiş ve Odyometre destekli seslendirme dahil olmak üzere bazı güzel profesyonel özelliklerle birlikte gelir.

Bu listedeki birçok uygulama gibi, Filmmaker Pro’yu indirmek ücretsizdir, ancak ücretli sürüme geçmezseniz, videolarınızda  filigranlar olacaktır.

9. Inshot (Android, iOS)

Inshot, özellikle sosyal medya için klipler oluşturmaya yöneliktir ve bu amaç için en iyi video düzenleme uygulamalarından biridir. Kullanımı kolay bir arayüzle, kliplerinizi birlikte içe aktarmayı, kırpmayı ve düzenlemeyi; ardından filtreler, çıkartmalar, başlıklar, emojiler, ücretsiz müzik ve ses efektleri eklemeyi sorunsuz ve kolay hale getirir. Ayrıca, IGTV’den TikTok’a her yere dışa aktarmak için önceden oluşturulmuş boyutlar sunar.

Fakat uygulamanın ücretsiz olduğunu, ancak reklamlarla geldiğini ve videolarınızın filigran ekleneceğini unutmayın. Daha gelişmiş özellikler için tek seferlik satın almalar da vardır.

10. ActionDirector (Android)

Yalnızca Android için mevcut olan ActionDirector, aksiyon video çekimlerini düzenlemek için özel olarak tasarlanmıştır. Temel bir video düzenleme uygulaması olmasının yanı sıra, çekimlerinize uygulayabileceğiniz bazı şık aksiyon efektleri de sunar.

Örneğin, ağır çekim veya hızlı hareketli sahneler oluşturmak için video bölümlerini hassas bir şekilde yavaşlatabilir veya hızlandırabilirsiniz. Ayrıca, tekrar oynatmak veya geri sarmak için videonuzun belirli bölümlerini vurgulayabilirsiniz.

Bunun ötesinde uygulama, başlık, metin ve müzik eklemeyi ve sosyal ağlar aracılığıyla video paylaşmayı da kolaylaştırır. ActionDirector, belirli özellikler için uygulama içi satın alımlara sahip olsa da ücretsizdir.

Sibel Hoş

Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünü bitirdikten sonra teknoloji içerikleri yazarak sektöre giriş yaptım. 8 senedir içerik pazarlama alanında farklı sektörlerle çalışıyorum. Fakat hala en sevdiğim şey, teknoloji ile ilgili yazmak ve bu konuda elimden geldiğince sizi bilgilendirmek.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu