Blog

En İyi MOBA Oyunlar

Çok oyunculu takım tabanlı savaş oyunları, düşman takımı alt etmek ve yenmek için işbirliği, taktikler ve strateji odaklı oyunlar gerektirir. MOBA oyunları, rakibin zayıf yönlerini bulmak ve oyunu kazanmak için stratejiler formüle etmek için zihninizi çalıştırmanın mükemmel bir yoludur.

PC için en iyi MOBA oyunları, her yıl rekor kıran ödül havuzlarıyla düzenlenen turnuvalar ve Dünya Şampiyonaları ile e-spor endüstrisinde büyük başarılar elde etmiştir.

Siz de çevrimiçi çok oyunculu strateji tabanlı takım oyunları arıyorsanız, aşağıda sizin için bir liste hazırladık.

En İyi 5 MOBA Oyunu

MOBA’lar saatlerce aksiyon dolu eğlence sağlar. Eşsiz yeteneklere sahip bir karakter seçerek dünyanın dört bir yanındaki diğer oyunculara karşı mücadeleci bir takım olmanıza olanak tanır.

1.  DOTA 2

Listeden tüm zamanların en popüler rekabetçi MOBA oyunlarından biriyle başlayalım: DOTA 2. İlk büyük MOBA’lardan biri olan Defence of the Ancients’ın (DotA) devamı niteliğinde olan oyun, standart MOBA formülüne karmaşıklık katmanları ekleyerek orijinal Dota’ya büyük bir yükseltme getirdi. 

Oyuncular, oyunda farklı ve özel yeteneklere sahip kahramanları veya karakterleri seçer. Ardından standart bir 5v5 savaşında diğer oyuncularla yüzleşir. Amacınız yol boyunca savaşırken ve ganimet toplarken düşmanınkileri yok etmektir.

Web sitesi: https://www.dota2.com/home

Platform: PC, Mac, Linux

Geliştirici: Valve Corporation

Çıkış Tarihi: 2013

2. League of Legends

Dota’dan ilham alan League of Legends, orijinal ve zengin bir geçmişe sahip aksiyon dolu bir fantezi oyunudur. Oyuncu kitlesi arasında LoL veya League olarak bilinen League of Legends, saatlerce kesintisiz eğlence sunar ve bağımlılık yapabilir.

Oyun, seçtiğiniz şampiyonun hareketlerini kontrol edebileceğiniz bir sihirdar rolünü üstlenmenizi içerir. Her turdan önce oyuncular, her biri kendine özgü yeteneklere sahip 150’den fazla şampiyon arasından seçim yapabilir. Hazır olduğunuzda, karşı takımın bağını yok etmek için takım oluşturacağınız ve savaşacağınız Summoner’s Rift’e gönderilirsiniz.

League of Legends, 2021’de aylık oyuncu sayısı 100 milyonun üzerinde olan PC için tartışmasız en popüler MOBA oyunudur. LoL, Mart 2021’de şaşırtıcı bir şekilde 117 milyon izlenme saati ile Twitch’te en çok izlenen üçüncü oyundur.

Buna ek olarak, League’in 2019 Şampiyonası finalinin 10. yıldönümü, yaklaşık 100 milyon izleyiciyi kendine çekerek tüm zamanların en büyük e-spor oyunlarından biri haline gelmiştir.

Web sitesi: https://na.leagueoflegends.com/

Platform: PC, Mac

Geliştirici: Riot GamesÇıkış Tarihi: 2009

3. Heroes of the Storm

Heroes of the Storm ile Blizzard, MOBA oyun dünyasındaki en popüler oyunlardan biridir. 

Oyunun temelinde, düşman KIng’s Core’u yok etmeniz gerekir. Takım oyuncuları 5v5 savaşlarda karşı takıma karşı savaşmak için bir araya gelir. Her biri benzersiz güçlü ve zayıf yönleri olan Heroes adlı 90 oynanabilir karakter arasından seçim yapabilirsiniz.

Kahramanlar altı ayrı role ayrılmıştır; tank, bruiser, menzilli suikastçı, yakın dövüş suikastçısı, şifacı ve destek. Bu da Blizzard’ın neden oyunu MOBA yerine Hero Brawler olarak adlandırmayı sevdiğini açıkça ortaya koyar. Antrenman, hızlı maç, arena, dereceli ve derecesiz maçlar gibi seçeneklerle aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli oyun modları vardır.

2018’de Blizzard, geliştirme ekibinin küçüldüğünü ve HotS espor turnuvalarının iptal edildiğini duyurdu. Ancak, en kötü ihtimalle, Heroes Global Championship (HGC) yaklaşık 1.000.000 $’lık bir ödül havuzuna sahipti. Tüm bunlara rağmen, Heroes of the Storm hala denemeniz gereken en iyi MOBA’lardan biri olmaya devam ediyor.

Web sitesi: https://heroesofthestorm.com/

Platform: PC, Mac

Geliştirici: Blizzard Entertainment

Çıkış Tarihi: 2015

4. Battlerite

Battlerite neden PC için en iyi MOBA oyunları arasında yer alıyor diye sorarsanız, Battlerite geleneksel MOBA oyunlarından farklı olarak, daha fazla aksiyon odaklı bir oynanış sunar. Oyunun MO’su, diğer MOBA oyunları gibi standart arama ve yok etme değildir. Karakterinizin yeteneklerini geliştirmek ve artırmak için kaynak aramanıza gerek yoktur.

Oyunu oynamak oldukça basittir ve her biri 2-3 oyuncudan oluşan ve birbirine karşı savaşan iki takımdan oluşur. Oyuncular, her biri benzersiz saldırı, savunma ve hareket yeteneklerine sahip karakterler veya şampiyonlar seçebilir.

Üç savaş raundu kazanmak, takımınıza nihai zaferi sağlayacaktır. Her tur, düşman takımındaki her oyuncu yenildiğinde sona erer. Turların yaklaşık iki dakikalık bir zamanlayıcısı vardır ve bu da diğer daha uzun strateji odaklı MOBA’lara kıyasla daha kısa aksiyon dolu oyunlara yol açar.

Web sitesi: https://www.battlerite.com/

Platform: PC, Xbox One

Geliştirici: Stunlock Studios

Çıkış Tarihi: 2016

5. Smite

Doğrudan antik mitolojiden etkilenen Smite, oyun karakteri olarak tanrıları ve tanrıçaları kontrol etmenizi sağlar. Tanrılar arasında bir dövüşün nasıl olacağını merak ediyorsanız, bu oyun tam size göre olabilir.

Oyun, her biri farklı saldırılara ve yeteneklere sahip bir tanrı veya başka bir mitolojik figür seçen ve düşmanın kontrollü efsanevi varlıklarına karşı bir mücadelede takım oluşturan oyuncuları içerir.

Savaş, dev bir Titan’ı alıp yenerken düşmanın topraklarına girmek ve Phoenix koruyucularını yok etmek amacıyla üç şeritli bir arenada gerçekleşir. Rahat ve soğuk bir Arena’dan daha rekabetçi ve yoğun bir Assault’a kadar değişen farklı modlar vardır.

League of Legends veya Dota 2 kadar büyük bir e-spor varlığına sahip olmamasına rağmen, Smite hala e-spor girişimini büyütüyor. Smite, ara sıra düzenlenen düzenli turnuvalarla tanınabilir bir e-spor statüsüne sahiptir. Hatta 2016’da oyunun hem PC hem de Xbox One sürümleri için 1 milyon dolarlık ödül havuzuna sahip bir Smite Dünya Şampiyonası vardı.

Web sitesi: https://www.smitegame.com/

Platform: PC, Mac, PS4, Xbox One, Anahtar

Geliştirici: Hi-Rez Studios

Çıkış Tarihi: 2014

Sibel Hoş

Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünü bitirdikten sonra teknoloji içerikleri yazarak sektöre giriş yaptım. 8 senedir içerik pazarlama alanında farklı sektörlerle çalışıyorum. Fakat hala en sevdiğim şey, teknoloji ile ilgili yazmak ve bu konuda elimden geldiğince sizi bilgilendirmek.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.