Blog

En İyi 10 Ücretsiz Stok Fotoğraf Sitesi

Çevrimiçi bir iş yapmanın en önemli noktalarından biri, işinizle ilgili yüksek kaliteli görsellere sahip olmaktır. Şu anda görselleriniz için çekim yapacak bütçelere sahip değilseniz, marka otoritesi oluşturmak ve profesyonellik sergilemek için stok görsellere güvenmeniz gerekir.

Peki stok görsel tam olarak nedir?

Stok Fotoğraf Nedir?

Stok fotoğraf, çeşitli lisanslar altında kamu kullanımı için sağlanan bir fotoğraf kütüphanesini ifade eder. Stok fotoğrafçılık şu anda oldukça popüler olsa da, Instagram’dan ve hatta Google Ads’den de çok daha uzun süredir vardır. 1920’lerde, H. Armstrong Roberts, yayıncıların reklam ihtiyaçları için profesyonel fotoğrafçıları işe almaktan tasarruf etmelerine yardımcı olmak için stok fotoğraf kavramını geliştirmiştir.

2000 yılından bu yana, dijital kameralar ve kameralı telefonlar geliştikçe ve daha erişilebilir hale geldikçe, çekilen fotoğrafların sayısı da katlanarak arttığı için stok fotoğraf sayısında da bir artış olmuştur.

En İyi Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri

Düşük bütçeli ya da küçük bir işletmeyseniz,  gereksiz harcamalardan kaçınmanız çok önemlidir. Bütçenizin bir kısmını stok görsellere harcamak ile işinizi pazarlama kampanyalarıyla büyütmek arasında bir seçim yapmak zorunda kalırsanız, ikincisine öncelik vermeniz gerekir.

Ücretsiz stok fotoğraf siteleri, ücretsiz olarak kullanabileceğiniz çok çeşitli görseller ve grafikler sunar; bunlar, kısıtlı bir bütçeyle çalışan girişimciler ve küçük işletme sahipleri için çok değerlidir. Premium stok görsel sitelerininki gibi devasa bir görsel kütüphaneleri yoktur, ancak bu platformlarda da tasarımlarınıza uyacak yüksek kaliteli ve telif hakkı içermeyen görseller bulabilirsiniz.

Aşağıda sizin için listelediğimiz en iyi 10 ücretsiz stok fotoğraf sitesini bulabilirsiniz:

1. Shopify Burst

Shopify Burst, girişimcilere yönelik ücretsiz bir stok görsel sitesidir. Web sitesi arayüzü oldukça kolaydır ve modern bir tasarıma sahiptir. Bu da ücretsiz yüksek çözünürlüklü görüntüleri bulmayı kolaylaştırır.

Shopify Burst’ün en iyi özelliği, “Business Ideas” bölümüdür. Bu bölümde, yoga ürünleri gibi belirli e-ticaret mağazası türlerine göre bile görseller bulabilirsiniz.

Bu ücretsiz stok görsel web sitesi, niş alanınızla ilgili görseller için size birçok seçenek sunar ve hatta size yeni ürünler için fikirler verir.

2. Pexels

Pexels ücretsiz olarak çok sayıda stok fotoğraf sunar. Bu fotoğraflar geniş bir konu yelpazesini kapsar, bu nedenle Pexels’te işinize uygun bir şey bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Pexels’in arama işlevi, onu diğer ücretsiz stok sitelerinden ayırır. Kullanımı kolaydır ve birden fazla kullanışlı parametreye sahiptir, bu da Pexels’i kullanımı en kolay stok fotoğraf web sitelerinden biri haline getirir.

Pexels’in görsel kitaplığı, çoğu çarpıcı manzara fotoğrafları olsa da estetik açıdan çok sayıda görsel içerir.

3. Unsplash

Unsplash, e-ticaret girişimcileri için bir başka önemli ücretsiz stok görsel sitesidir. Site, veri tabanını sürekli olarak günceller ve her 10 günde bir 10 telifsiz fotoğraf ekler.

Sitede bulabileceğiniz görseller en yüksek kalitededir ve bir web sitesinin herhangi bir bölümüne veya oluşturduğunuz herhangi bir pazarlama kampanyasına uyar.

Unsplash’ın dezavantajı, arama işlevlerinin nispeten sınırlı olmasıdır. Bu da bazen aradığınızı bulmanın zor olabileceği anlamına gelir.

4. StockSnap.io

Tasarım konusunda güçlü gözü olan biriyseniz, StockSnap.io‘nun listemizdeki en iyi ücretsiz stok görsel sitelerinden biri olduğunu göreceksiniz.

StockSnap.io’nun içerik kitaplığı, tasarımın birçok yönünü kapsayan kapsamlı bir fotoğraf çeşitliliğine sahiptir. Bu ücretsiz stok görsel web sitesi, ticari kullanım için de ücretsiz stok görselleri bünyesinde barındırır.

5. Gratisography

Gratisography, bir sanatçı ve tasarımcı olan Ryan McGuire tarafından oluşturulmuş ücretsiz bir stok görsel sitesidir.

Bu ücretsiz stok görsel sitesi, tamamı Ryan tarafından çekilmiş çok sayıda telifsiz görsele sahiptir. Bu nedenle görseller gerçekten benzersizdir.

6. Picjumbo

2013 yılında tasarımcı ve fotoğrafçı Viktor Hanacek tarafından piyasaya sürülen Picjumbo, kişisel ve ticari kullanım için telif hakkı içermeyen görseller sunar.

Bu ücretsiz stok fotoğraf sitesiyle ilgili farklı olan şey, görüntüleri koleksiyon olarak göstermesidir. Bu, aynı görüntüyü farklı açılardan görebileceğiniz ve projeniz için en iyi çekimi seçebileceğiniz anlamına gelir.

Görüntülenecek birkaç koleksiyon vardır ve Picjumbo her gün çok çeşitli kategorilerde yeni fotoğraflar ekler. 

7. Vecteezy

Vecteezy, bir milyondan fazla ücretsiz stok fotoğrafa ve siteye gönderilen her görseli manuel olarak inceleyen bir küratörlük ekibine sahiptir. Vecteezy üzerinden yapacağınız aramaları; renk, yön, stil, kişi sayısı ve daha fazlasına göre filtreleyebilirsiniz.

8. Reshot

Reshot, başka hiçbir yerde bulamayacağınız, özenle seçilmiş ücretsiz stok fotoğraflardan oluşan devasa bir kitaplıktır. Benzer stok fotoğraflardan bıkmış yeni başlayanlar, freelance çalışanlar ve yapımcılar için tasarlanmıştır. Ticari ve editoryal olarak kullanımı ücretsizdir, hiçbir atıfta bulunmaya gerek yoktur.

9. FoodiesFeed

FoodiesFeed, yüksek çözünürlükte binlerce güzel gerçekçi ücretsiz yemek resmi sunar. Yemek blogger’lar için mükemmel bir stok fotoğraf sitesidir.

10. Kaboom Pics

Kaboom Pics; soyut, şehir/mimari, moda, yemek, manzara ve daha fazlasını içeren çok çeşitli yüksek kaliteli ücretsiz stok fotoğraflar sunar. Fotoğraflar ticari amaçlarla kullanılabilir, ancak satılamaz. 

Gördüğünüz gibi, stok fotoğrafçılık için giderek artan sayıda harika kaynak vardır. Bu web siteleri tasarımcılar, pazarlamacılar ve blogger’ların kullanımı için mükemmeldir. 

Sibel Hoş

Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünü bitirdikten sonra teknoloji içerikleri yazarak sektöre giriş yaptım. 8 senedir içerik pazarlama alanında farklı sektörlerle çalışıyorum. Fakat hala en sevdiğim şey, teknoloji ile ilgili yazmak ve bu konuda elimden geldiğince sizi bilgilendirmek.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu