Haberler

Elon Musk, Neuralink – Beyin Çipi’ nin Tanıtımını Yaptı

Tesla ve SpaceX’in CEO’su milyarder girişimci Elon Musk, insan beyni ve bilgisayar bağlantısını sağlayan beyin çipini 28 Ağustosta (Türkiye saati ile 29 Ağustos 2020 saat 01:00) gerçekleştirdiği bir canlı demo ile tanıttı.

Musk’ın kurucusu olduğu Neuralink isimli startup’ın geliştirdiği beyin çipinin tanıtımı için Getrude isimli bir domuz kullanıldı. Beynine çip yerleştirilmiş bulunan domuzun doğal hareketleri esnasında oluşan beyin aktivitelerinin Neuralink cihazı tarafından okunabildiği gösterildi.

Musk sunumunda Neuralink cihazındaki son gelişmeleri ve yeni beyin çipinin özelliklerini de aktardı. Geçtiğimiz yıl yaz ayında tanıtılan versiyona göre cihazın yeni versiyonunun boyutları küçültülmüş ve doğrudan kafatasının içine yerleştirilecek şekilde dizayn edilmiş durumda.

Tanıtılan Neuralink cihazının son versiyonu basitçe kafatasına açılan bir deliğe yerleştirilen bir çip ve doğrudan sinir uçlarına bağlanan çok sayıda elektrottan oluşuyor.

Musk’ın açıklamasına göre cihaz bir saatten kısa süren ve genel anestezi gerektirmeyen bir operasyonla kafatasına yerleştirilebiliyor. Çipin yerleştirilmesiyle ilgili cerrahi operasyon yine Neuralink’in geliştirdiği bir robot tarafından yapılabiliyor. Neuralink cihazı kablosuz olarak şarj edilebiliyor.

Elon Musk tanıtım sırasında yaptığı açıklamada Neuralink teknolojisinin kullanımı alanı olarak öncelikle beyin ve omurilik hasarına sahip ve hareket kabiliyeti kısıtlı kişilerin tedavisine odaklandıklarını belirtti. Musk, Neuralin teknolojisinin uzun vadede bu tip hasarlar sebebiyle hareket kabiliyeti kısıtlanan hastalara faydalı olacağı konusunda emin olduğunu belirtti.

Sunumun soru cevap bölümünde gelene bir soru üzerine Elon Musk: “Garip bir gelecek bizi bekliyor. Gelecekte hatıralarınızı kaydedip daha sonra izleyebilecek ve farklı bir bedene veya bir robot bedene yükleyebileceksiniz.” şeklinde açıklamada bulundu.

Aşağıdaki video linkinde Neuralink tanıtımının 14 dakikalık özetini izleyebilirsiniz.

Kaynak    

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.