Blog

Elektrikli Araç Şarj Ağı Yazılımları

Elektrikli araçların yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte elektrikli araç şarj cihazlarının da kullanımı gitgide artmakta. Bu cihazlar bireysel ev kullanımı, apartman/site otopark kullanımları ve şarj ağı işletmecilerinin kurduğu istasyon ağıyla dahada genişleyecek.

Şarj cihazları genel olarak OCPP protokolünü destekleyen yazılımlar içerir. Bu protokol bize şarj cihazlarını uzaktan yönetme imkanı sağlıyor. Şarj ağı işletmeleri ülkenin her yerinde bulunan şarj cihazlarını bu yöntemle yönetiyor, bakımlarını sağlıyor. Bireysel kullanıcılarda bu protokol ile şarj cihazlarının durum bilgilerini görüp şarjlarını başlatabiliyor, arızalarını takip edebiliyor.

Akıllı şarj özellikleri sayesinde birden çok şarj cihazının bulunduğu bölgelerde güç kapasitelerini şarj cihazlarına eşit veya kullanım durumuna göre dağıtabiliyor.

Bu ve aşağıda belirteceğimiz bir çok özellik genel olarak OCPP protokolü sayesinde ve bununla çalışan Elektrikli Araç şarj ağı yazılımları tarafından yönetiliyor.

Bir Elektrikli araç şarj ağı yazılımına ihtiyacınız varsa öncelikle ihtiyacınız olan özellikleri belirlemek için elektrikli araç şarjı kullanım durumunuza en uygun seçenekleri belirleyin ve ardından bu özellikleri sunan bir çözüm arayın.

soluCharger bu konuda bir çok özelliği size sunmaktadır.

Bir elektrikli araç şarj ağını başarıyla yönetmek söz konusu olduğunda, yazılım çözümleri kritik bir bileşendir . Ancak, piyasadaki çeşitli Elektrikli araç şarj yazılımı ve platformları arasından birini seçmek büyük ölçüde sisteminizi anlamanıza ve hem yönetim ekibinizin hem de son kullanıcılarınızın gereksinimlerine bağlı olacaktır. Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı özellik vardır.

Bu makalede, en popüler elektrikli araç şarj ağı uygulamalarından biri olan soluCharger’ı inceleyeceğiz ve ardından Elektrikli araç şarj yazılımı ve platformlarında aramanız gereken en önemli özellikleri keşfedeceğiz.

Elektrikli araç şarj yazılımına neden ihtiyacınız var?

Sizin için en iyi elektrikli araç yazılım çözümünü bulmanın ilk adımı, kullanım amacınızı tam olarak tespit etmektir. Herhangi bir platformun özelliklerini değerlendirmeden önce, sistemi nasıl kullanacağınıza dair net bir kavrayışa sahip olmanız gerekir . Sınıfının en iyisi elektrikli araç şarj yönetimi yazılımına hazır olduğunuzda, soluCharger size yardımcı olabilir . Bu arada, Elektrikli araç şarj yazılımı ve platformlarını kritik bir şekilde kullanan en yaygın uygulamalardan bazıları şunlardır:

Filolar

Araç kiralama firmalarından nakliye ve lojistik şirketlerine kadar elektrikli araçları şarjlı tutmak, çevreye duyarlı bir filo çalıştırmanın önemli unsurlarından yalnızca biridir. Elektirkli araç yazılımı, yöneticilerin filo yönetimine giren birçok hareketli parçayı yolun her adımında düzenlemesine yardımcı olabilir. Filo yöneticilerinin hem yoldaki olayları hem de birleştirilmiş depolarda veya dağıtılmış şarj noktalarında olanları denetleyebilmesi gerekir. Bu görünürlük, her aracın şarj edildiğinden veya bir şarj cihazına erişebildiğinden emin olmalarına, şebekeyi korumak için güç tüketimini dağıtmalarına ve maliyetleri mümkün olduğunca azaltmak için programları optimize etmelerine olanak tanır.

Apartman/Site Otoparkları

Apartman/site gibi ortamlarda Elektrikli araç altyapısı, gündelik yaşamda sıradan tüketicilere hitap etmelidir. Bu, yürürlükteki Elektrikli araç şarj yazılımının apartma/siteler, evler ve diğer konut kompleksleri sakinleri için sezgisel ve kullanıcı dostu olması gerektiği anlamına gelir. Erişim yönetimi, güvenlik protokollerini güçlendirirken ve belirli şarj istasyonlarında veya genel olarak sistemdeki yetkisiz kullanıcıları caydırırken, bireysel kullanıcıların erişim kazanıp doğru fiyatları görmelerini sağlamanın kritik bir yoludur.

Reklam

Elektrikli araç şarj ağlarının ticari uygulamaları, bu üç kullanım durumunun en genişidir. Halkın erişebileceği şekilde tasarlanan ticari şarj sistemlerini destekleyen yazılımın, üst düzey yönetim yeteneklerini en üst düzeyde uyarlanabilirlikle birleştirmesi gerekir. Şarj donanımının hem gerçek zamanlı kullanılabilirliğini hem de uzun vadeli sürdürülebilirliğini sağlamak için şarj ağı işetlemeleri, çeşitli sağlam ve güvenli ödeme seçeneklerine ek olarak kullanıcı yönetimi özelliklerine, yük dengelemeye ve enerji gözetimine öncelik vermelidir.

Elektrikli araç şarj yazılımı ve platformlarında aranacak en önemli 6 özellik

Bir şarj istasyonu yönetim sisteminin (CSMS) temel parçaları olan soluCharger’ın sunucu yönetim paneli ve Elektrikli araç sürücü mobil uygulamaları.

Kullanıcı yönetimi

Kullanıcı yönetimi, neredeyse her kullanım durumu için geçerli olan birkaç Elektrikli araç şarj yazılımı özelliğinden biridir. Elektrikli araç şarj cihazlarınızın soketlerine kimin aracını bağladığı, kaç kullanıcıyı desteklediğiniz veya sisteminizi ne zaman ve nasıl kullandıkları, erişimlerini yönetebilmeniz ve benzersiz etkileşimlerini kolaylaştırabilmeniz gerekir. Birçok yönetici için, farklı kullanıcı türlerini ele almanın en iyi yolu, onları önceden belirlenmiş izinler ile gruplara ayırmaktır. Bu, konut sakinleri, çalışanlar, genel kullanıcılar veya işletmeniz için uygun olan diğer erişim düzeyleri yapılandırmaları arasında ayrım yapmanıza yardımcı olabilir.

Donanım yönetimi

Donanım izleme, yöneticilerin şarj istasyonlarını günün her saati çalışır durumda tutmasına olanak tanır, bu nedenle çoğu Elektrikli araç altyapı uygulamasını da destekler. Ağ sorunları veya fiziksel şarj cihazlarıyla ilgili arızalar hakkında gerçek zamanlı bildirimler, fark edilebilir hizmet kesintilerini önleyen hızlı yanıt sürelerine olanak tanır. Filo yöneticileri ve şarj ağı işletmeleri için geniş uyumluluk aranması gereken önemli bir donanım özelliğidir; Çoğu büyük şarj cihazı üreticisiyle çalışan yazılımı bulmak, elektrikli araç şarj istasyonları işiniz ne kadar büyürse büyüsün, operasyonlarınızı merkezi ve düzenli tutacaktır.

Filo operasyonları

Adından da anlaşılacağı gibi, filo operasyonları özelliği en çok elektrikli araç teknolojisinin filo uygulamasıyla ilgilidir. Yöneticilerin, bireysel araç veya sürücü sorunlarından teslimat programlarına ve depolardaki donanım izlemeye ve dağıtılmış şarj ağlarında kullanıcı yönetimine kadar her şeyi denetleyebilecekleri ve merkezi olarak cihazlara ulaşabilmesi gerekir. Şirket ofislerinde çalışan yöneticilerin filoya özgü özelliklere tam erişime ihtiyacı olsa da sevk görevlilerinin, teknisyenlerin ve sürücülerin işlerini nerede olurlarsa olsunlar yapmalarına olanak sağlayan filoyla ilgili özelliklere erişmeleri de önemlidir.

Enerji yönetimi

Elektrikli araç şarj cihazlarının güç tüketimi bir şirketin kârlılığını etkiler. Enerji yönetimi özellikleri, elektrik akışını ve sürekli hizmet maliyetlerini optimize etmek için şarj cihazı tipine, kullanıcı düzeyine ve anlık elektrik fiyatlarına göre dinamik yük dağılımı sunmalıdır. Şarj istasyonlarının hizmet verdiği binaların kendi elektrik ihtiyaçları ve enerji protokolleri olduğundan, şebekeyi korumak ve elektrik kesintilerini önlemek, apartman/site ve şarj ağları yöneticiler için endişe kaynağıdır.

Ödeme işlemi

Ödemeleri güvenli bir şekilde işleme yeteneği, herkesin erişebileceği herhangi bir elektrikli araç şarj ağı için önemli bir bileşendir. Kullanıcılarınız ister konut sakinleri, şarj ağı işletmelerinin müşterileri, sık ziyaretçiler veya tek seferlik konuklar olsun, gelir potansiyelinizi desteklemek için ücretlendirme yazılımınızın bir dizi ödeme seçeneğini kabul etmesi gerekir. Farklı kullanıcı gruplarına, kullanımlarına veya şirketinizle ilişkilerine bağlı olarak genellikle farklı ödeme planları veya fiyat noktaları teklif edildiğinden, kullanıcı yönetimi ve ödeme işlemleri birbirini tamamlamalıdır.

Size Özel

Size Özel, yani sizin markanız ve logonuzla size özel yazılımların oluşturulması, elektrikli araç altyapısının tüketiciye yönelik uygulamaları için öncelikli bir özelliktir, çünkü yöneticilerin kullanıcılarına tamamen markalı bir deneyim sunabilmeleri gerekir. Konut mülkleri, kurumsal tesisler ve ticari merkezlerin tümü, markalarını ön plana ve merkeze koyarak kullanıcıların halihazırda iş yaptıkları bir kuruluş tarafından sağlanan güvenilir bir sistemi kullandıklarını bilmelerini sağlayarak fayda sağlayabilir. Elektrikli araçlar, iklim değişikliğiyle mücadele ve çevreyi korumada daha popüler ve yaygın olarak kabul gören bir yol haline geldikçe, elektrikli araç ağ yöneticileri de markalarını yeşil enerjinin geleceği ile ilişkilendirerek itibar artışından yararlanabilirler.

Elektrikli araç şarj istasyonları işinizi yürütmek söz konusu olduğunda, doğru yazılımı seçmek, sisteminizin benzersiz ihtiyaçlarının bir işlevi olacaktır. soluCharger’ın sınıfının en iyisi elektrikli araç şarj yönetim yazılımı, donanımdan bağımsızdır ve bireysel ve kurumsal kullanımlardan elektrikli araç filolarına kadar her türlü popüler kullanım durumunu karşılamak için özel olarak üretilmiştir. Şimdi bize ulaşın

Ali UYSAL

IT alanında 16 sene önce donanım ile başlayan tecrübem, network ve sonrasında iş analizi, yazılım geliştirme ve proje yöneticiliği alanlarında devam etmiştir. Endüstriyel yazılımlar, sahadan veri toplama ve analizleri, otomatik etiketleme ve barkod sistemleri, otomatik tartım ve robotik konularında tecrübe sahibiyim. Sanayi 4.0 kapsamında imalat sanayinin dijital dönüşümünde çok fazla projenin hayata geçmesini sağladım.Open Source projelerle uzun süre ilgilendim, analiz ve implementasyonu konularında tecrübe edindim. Bunlar dışında hobi amacıyla başlasam da sonradan ürüne dönüşen, geliştirme kartları ile farklı çalışmalarım olmuştur.Raspberry Pi üzerinde yaptığım donanımsal ve yazılımsal işler ile çok farklı ürünler ortaya çıkartarak tecrübe edindim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu