Anasayfa » E-Devlet ‘in Ardından E-İş Platformu Geliyor!

Share This Post

Haberler

E-Devlet ‘in Ardından E-İş Platformu Geliyor!

E-Devlet Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vazgeçilmez platformlarından biri. Bu sistemle devlet hizmetleri elektronik ortamda kesintisiz ve hızlı bir şekilde vatandaşlara sunuluyor. Türkiye’nin e-Devlet üzerinden erişim mümkün olan işlemlerin online ortama taşınması sürecinde yeni bir gelişme kaydedildi. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi koordinasyonunda ilgili kurumların katılımıyla “e-İŞ” adlı özel ve kamu ekonomik birimlerin sayısallaşması yönünde bir proje geliştirildiği öğrenildi.

Türkiye Dijital Dönüşüm Çağında e-Devletten Sonra, e-İş Oluşumunu Kuracak
Türkiye Dijital Dönüşüm Çağında e-Devletten Sonra, e-İş Oluşumunu Kuracak

Türkiye’nin e-Devlet ile başlayan iş ve işlemlerin sayısallaşması, online hale getirilmesi sürecinde belirli bir aşamaya gelindiğini görüyoruz. Dijitalleşmenin bu kadar önemli olduğu bir dönemde bu deneyimin ekonomik faaliyetlere yansıtılmasının istendiği belirtiliyor. Vergi, gümrük, kamu ve hukuk konulu birçok işlemin de iş dünyasını ilgilendirecek bu platformda gerçekleştirilebileceği öğrenildi.

Bütün bunların, dijitalleşme ve iş dünyasında sayısallaşmayı baz alan yeni platformda birçok farklı alanla gerçekleştirilmesi bekleniyor. Yapılacak ilk etap sayısallaştırmanın yakın zamanda açıklanabileceği bildirildi.

Kaynaklar bu bağlamda vergi, gümrük ve bazı sosyal güvenlik, genel sağlık sigortası uygulamalarının uzun süredir kullanıldığını ve kısa vadede yeni sayısal entegrasyon çalışmalarının hayata geçirileceğini vurguladılar.

Bütün bu sürecin nihai hedefi tabi ki dijitalleşme ve sayısallaşma anlamında ileriye gidebilmek. Belli bir zaman sonrası e-İş platformu üzerinden şirket, birey, vakıf, yerel yönetim, kamu vb. her ekonomik faaliyet yürüten gerçek-tüzel kişilik ekonomik faaliyetlerinin gerektirdiği iş ve işlemleri sayısal ortamda gerçekleştirebilecek.


Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kaynak

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>