Anasayfa » Samsung, Exynos 1080 İşlemcisini Tanıttı

Share This Post

Haberler

Samsung, Exynos 1080 İşlemcisini Tanıttı

Exynos 1080, üst seviye özellikleri orta seviye telefonlara getirmeye hazırlanıyor. 5 nanometre üretim bandından çıkan işlemcinin özellikleri dikkat çekici.

Samsung, paylaştığı bir video ile gelecek nesilde orta seviye telefonların kalbinde yer alacak Exynos 1080 çipsetini tanıttı. Üst seviye telefon özelliklerini bir alt segmente getirecek olan işlemci, yükselen telefon fiyatlarıyla birlikte, üst seviye telefonlardan uzaklaşan tüketiciler için biçilmiş kaftan.

5 nanometre teknolojisiyle üretilen çipte 8 çekirdek bulunuyor. Bu 8 çekirdeğin 1 tanesi yüksek performans için optimize edilmiş Cortex-A78 ve 3 adet dengeli işleme içinde 3 adet Cortex-A 78 çekirdeği içeriyor. Kalan 4 çekirdek ise verimlilik odaklı Cortex-A55 çekirdeklerinden oluşuyor. İşlemci Full HD+ çözünürlüğünde 144 Hz kadar yenileme desteğiyle son derece pürüzsüz bir ekran deneyimi vaadediyor. İşlemcinin HDR10+ (High Dynamic Range) desteğine de sahip olduğunu belirtelim.

İşlemci ayrıca 6 adet kamera sensörüne ve 200 megapiksel çözünürlüğüne kadar destek veriyor. Diğer taraftan 4K HDR10+ video desteğine sahip olan 1080, bu sayede telefonlarda iyi bir kamera paketi kullanılmasına izin verecek.


5G teknolojisini de içeren işlemci, içinde barındırdığı entegre modemle hem mmWave hem de 6 GHz bandını destekliyor. Çip ile bu sayede 5.1 Gbps’ye kadar indirme hızına imkan sağlıyor. Çipte bulunan AI işlemci ise 5,7 trilyona kadar işlemi destekliyor. Exynos 1080’de ayrıca LPDDR 5 desteği de mevcut.

Grafik tarafında ise Mali G-78 grafik ünitesine yer verilmiş. Samsung Mali G-78 grafik ünitesiyle işlemcinin etkileyici grafik performansı sunacağını vaadediyor.

Tanıtılan işlemciyle birlikte Samsung orta seviye telefonlara büyük bir güç dopingi yapmış oldu. Türkiye’de pahalı olan üst seviye telefonlar ve Globalde de amiral gemisi telefonların 1000 dolar fiyat etiketini aşması, orta seviye cihazlar için bir yükseliş trendi olacağını gösteriyor. Samsung’da geliştirdiği işlemciyle iyi bir donanım paketini uygun fiyat etiketiyle karşımıza çıkarabilir.

Son olarak Samsung, tanıttığı işlemci ile ilgili resmi Youtube kanalından bir video da paylaştı.

Kaynak: https://mspoweruser.com/

Günün Diğer Teknoloji Gelişmelerine Göz Atın

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>