Haberler

iPhone 12 ve iPhone 12 Pro’nun Toplam Maliyeti Ortaya Çıktı

iPhone 12 modelleri geçtiğimiz ay yapılan lansmanın ardından detayları ile tüm dünyada geniş yankı buldu. Geçtiğimiz günlerde Apple Türkiye tarafından açıklanan fiyatlar markanın takipçileri tarafından ilgiyle karşılanmıştı. Bu sene tanıtılan iPhone modelleri yüksek fiyatlarıyla çok konuşulmuştu. Bu yüksek fiyatlı amiral gemilerinin üretim maliyeti birçok kullanıcı tarafından merak edilirken, modellerin üretim maliyeti ortaya çıktı.

Fomalhaut Techno Solutions uzmanları tarafından yapılan inceleme ile yeni iPhone modellerinin içi sökülerek tüm donanım birimleri için yaklaşık değerler belirlenerek telefonların maliyeti belirlendi.

iPhone 12 Modellerinin İç Donanımı

Formalhaut Techno Solutions’ın araştırmalarından elde ettiği verilere göre iPhone 12 Pro’nun bileşenleri telefonun toplam değerinin %27’lik kısmına tekabül ediyor. Geçen seneyle kıyaslandığında ortaya çıkan parça fiyatındaki bu keskin artış, bu yıl kullanılan 5G yongasından kaynaklanıyor. Belirtilene göre Pro modelinin tüm parçaları 406$ (yaklaşık 3200 TL)’a mal oluyor. Bu modelde ABD’den çok Güney Kore’den gelen bileşenler bulunuyor. Bunun nedeni ise Apple’ın bu seride kullanılan ekranları Samsung ve LG’den tedarik etmesi olarak gösterilebilir. 

Bu donanım bileşenlerinin ayrık maliyetleri ise şöyle;

  • Qualcomm x55 5G modem: 90$
  • OLED ekran: 70$
  • Apple A14 Bionic: 40$ Apple RAM: 12,8$
  • Sony Kamera Sensörü: 7,5$
  • Depolama alanı: 19,20$

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu