Haberler

Snapchat TikTok Rakibi Spotlight’ı Çıkarıyor

Snapchat sonunda TikTok’la rekabet etmeye ve içerik üreticilerine ödeme yapmaya hazır. Firmanın resmi olarak duyurduğu Spotlight dikey videolarda günlük hayat içeriklerinden daha çok, “meme” ve komedi içeriklerini öne çıkaracak. Yani basitce TikTok ama Snapchat içinde.

Firma insanları düzenli şekilde snap yayınlamaya itmek için, 2020’nin sonuna kadar platformun en popüler üreticileri arasında 1 milyon dolar paylaştıracak. Viral bir videoya sahip olanlar, üyelerinin sayısına bakılmaksızın kazandaki 1 milyon dolardan bir pay alma şansına kavuşacak. Kullanıcılar videolarının popüler olduğu tekrar eden günler boyunca da para kazanmaya devam edecek.

Snapchat uygulamasında kendine ait bir sekmesi bulunacak olan Spotlight, içinde Birleşik Devletler, Birleşik Krallık, Fransa, Almanya ve Avustralya’nın da bulunduğu 11 ülkede çıkış yapacak. Diğer ülkelere ise zamanla açılacak. İzlenilebilecek videolar en fazla 60sn uzunluğunda olacak. Kullanıcılar Tiktok’daki viral videolarını indirip Snapchat’e yükleyemeyecek. Spotlight’a bastığınızda Snapchat algoritması seveceğinizi düşündüğü videoları size sunacak. Bu öneriler geçmişte izlediklerinize ve ne kadar süre izlediğinize göre belirlenecek.

Format daha önce TikTok izlemiş herkese tanıdık gelse de, Snapchat kendi kullanıcı tabanına uygun bazı belirgin kararlar aldıklarını açıkladı. Mesela, Spotlight’ın açık yorum bölümü olmayacak ve profiller kendiliğinden gizli olacak. Böylece Snapchatciler hesaplarını saklarken içerik yüklemeye devam edebilecekler.

Spotlight ile Snapchat TikTok’un kısa format viral videolarının başarısını onaylamış oluyor. Tıpkı Instagramın ağustos ayında kendi Reels özelliğini çıkarması gibi. Instagram’ın durumdan, direkt olarak insanların TikTok içeriklerini kendi platformlarına getirmeleri sağlanırken, Snap insanları kendi üretim araçlarını kullanmaya cesaretlendirmeye çalışıyor. Story’ler Snapchat’teki başarısı nedeniyle vaktiyle herkesin kopyalamaya çalıştığı bir formattı. Şimdiyse herkes TikTok videoyu kopyalamaya çalışıyor.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu