Haberler

Dolandırıcılar COVID-19 Yüzünden İşsiz Kalanları Hedef Aldı

COVID-19 salgını sırasında insanların nasıl sahte tedavi yöntemleriyle kandırıldığını ve kişisel bilgilerinin çalındığını daha önceki yazılarımızda sizinle paylaşmıştık. İnsanların korku ve endişelerinden faydalanan hackerlar, son yapılan tespitlere göre işsizlikle mücadele eden insanları da hedef alıyorlar.

COVID-19 nedeniyle işini kaybetmiş Kanada ve ABD’de vatandaşlarını kandıran dolandırıcı bir grup, PhishLabs araştırma ekibi tarafından tespit edildi. İşsizlikle mücadele edenlere musallat olan grup, evden çalışma karşılığında aylık 5,000 dolar ödeme teklif ediyor. Yapılması gereken işle ilgili herhangi bir açıklama yapılmadan önce kurbanlardan detaylı kişisel bilgileri isteniyor.

Bir diğer dolandırıcı grup ise finans şirketi Wells Fargo’nun insan kaynakları departmanı adıyla faaliyet yürütüyor. ABD vatandaşlarına e-mail yoluyla ulaşan grup, uzaktan çalışabilecek ve getir götür işleri yapacak asistan pozisyonunda kişiler arıyor. “Salgın yüzünden çalışan sayımız azaldı. Bu yüzden part-time eleman arıyoruz” cümleleriyle insanlar kandırılmaya çalışılıyor. Bir süre basit işlerle oyalanan ve güveni kazanılan çalışanlar, zamanı geldiğinde belli bir miktar parayı havale etmekle görevlendiriliyorlar. Tabii ki bu paraların çalıntı olduğunu ve aklanmak için kendi hesaplarının kullanıldığını fark etmiyorlar.

İşin kötü yanı ise kandırılan kişisel FBI’ın gözünde suçlu sayılıyorlar. Yaptığı basın açıklamasında “Dolandırıcılar evden çalışma gibi ikna yöntemleriyle kişileri kandırıyor ve onları para taşıyan birer katıra çeviriyor. Lakin para taşıma görevi yapan aracı kişilerin bazıları bu suçlularla iş birliği yapıyor ve komisyon alıyorlar” sözleriyle bu duruma bakışını net bir şekilde belli ediyor ABD Adalet Bakanlığı.

E-mail yoluyla büyük firmaları taklit eden bu zararlı gruplar, kısa sürede yüzlerce kişiyi kandırıp milyonlarca dolar kirli parayı aklayabiliyorlar.

FBI’ın yaptığı açıklamada da “Para aklamak için aracı olmak, kendi banka hesabınızı başkalarının kullanımına açmak veya başkası adına havale işleri yapmak ekonomik durumunuzu zora sokup bilgilerinizi tehlikeye atmakla kalmaz, aynı zamanda suçtur” sözleriyle vatandaşları sert bir şekilde insanları uyarıyor.

Ülkemizde de artması muhtemel bu tarz suç faaliyetlerine farkında olmadan karışmamak için, e-mail yoluyla gelen herhangi bir teklife güvenmemenizi tavsiye ediyoruz.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.