Windows Server

DHCP Split Scope

Bu makalemde sizlere adım adım DHCP Split Scope oluşturmayı anlatacağım. En az 2 DHCP Server ile oluşturulabilen Split – Scope özelliği server üzerindeki iş yükünü bölümlemek, bir serverın kullanım dışı olması halinde diğer DHCP Servlerların ip dağıtma işlemine devam etmesi gibi avantajlar sağlamaktadır.

 

Senaryomuzda 2 DHCP Server, 1 Domain Controller ve Clientlarımız bulunmaktadır.

 

clip_image001


 

İlk olarak oluşturmuş olduğumuz Scope’a sağ tıklayıp advanced => Split-Scope seçeneğinizi seçiyoruz.

 

clip_image002

 

 

clip_image003

 

clip_image004 


              

2’inci DHCP Server’ımızın ip adresini yazıyoruz ya da add server kısmından da ekleyebiliriz.

 

              

DHCP Serverlarımızın ip dağılım oranlarını belirliyoruz. Host şuan üzerinde işlem yaptığımız DHCP Serverı ifade etmektedir. Default olarak 80/20 gelmektedir ben 70/30 olarak ayarlıyorum.

 

clip_image005


 

Hangi DHCP serverın gecikmeli olarak ip dağıtmasını yapacağınızı belirlediğimiz bu bölümde 2’inci DHCP Serverın 50mili saniye gecikmeli olarak ip dağıtma işlemlerine dahil olmasını sağlıyoruz.

 

 

clip_image006   

 

Son olarak DHCP serverlar üzerine atanan ip aralıklarını kontrol ederek tamamlıyoruz.

 

clip_image007

 

clip_image008
              

Split – Scope özelliğimiz serverlar üzerinde aktif hale geldi. Host ve Added olan DHCP Server üzerinde başlayan ve biten ip aralıkları ile seçim dışı bıraklan ip aralıklarını görüntülüyoruz.

 

 

clip_image009


 

 

Bu makalemde sizlere DHCP Split – Scope özelliğini anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olabilmişimdir. İyi çalışmalar dilerim.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.