Dell Technologies

DELLEMC Storage Ürünleri – PowerVault ME4

Giriş seviyesinde Türkiye’deki kurumların toplamının %60’ının ihtiyacını karşılayabilir. Evet bu söylem bana ait ve bunu her yerde söylüyorum. Çünkü PowerVault ME serisi, PowerVault MD serisinin hem donanımsal olarak hemde yazılımsal olarak yükseltilmiş ve yenilenmiş hali. Performans ve kapasite değerlerine baktığımızda ise hatırı sayılırın üstünde değerler mevcut. Ürün çok yeni, çok kısa zaman önce DellEMC ürün listelerine girdi. PowerVault ME ürün ailesi, ihtiyaç ve gereksinimlere göre son derece sadeleştirilmiş ve seçim konusunda da kolaylık sağlanmış bir aile. Ürün ailesine kısaca baktığımızda aşağıdaki gibi bir tablo ile karşılaşılıyor.

clip_image002[3]

PowerVault ME serisi tamamen block base bir depolama birimi. Yani üzerinde file servisleri ile nfs ve cifs gibi protokoller çalışmaz. Sade ve performans odaklı kullanışlı bir storage. Biraz daha detaylara baktığımızda topluca detay görebileceğimi aşağıdaki ekranla karşılaşıyoruz,

clip_image004[3]

 

Yukarıdaki özellikleri incelediğinizde eminim ki neden Türkiye genelindeki küçük ve orta seviyeli kurumların %60’ına yetecek bir depolama birimi dediğimi anlamışsınızdır. Yüksek kapasite ye yüksek IO. Tüm iş yüklerine uygun blok base bir storage. Aynı zamanda veri katmanlandırma ile yüksek performans kazanımları arasında.

Birde PowerVault MD serisi ve veliaht PowerVault ME serisi Donanım özelliklerine bir bakalım,

clip_image006[3]

Burada da göreceğiniz üzere ciddi farklar karşımıza çıkıyor. Sadece bu kadar değil aslında yönetim tarafında da eski tip yönetimden HTML5 ara yüze geçiş yapılmış ve kullanım oldukça basitleştirilmiş. İşletim sisteminin neredeyse tüm kodları yeniden yazılarak kullanışlı bir ara yüz kullanıcı deneyimine sunulmuş. Aslında burada açık açık söyleyebilirim ki, yepyeni bir depolama birimi var karşımızda. Peki bu kadar anlattıktan sonra kısa başlıklar halinde bakacak olursak neler görürüz?

ADAPT (Distributed RAID)

Yani dinamik disk pool denilen tüm disklerin bir pool içinde kullanılarak verinin bu diskler üzerine yayılması özelliği ile performans elde edilmesi. Ayrıca bir disk problemi durumunda ciddi problem olan rebuild süresi %50 daha hızlı.

Thin Provisioning

Herkesin bildiği üzere kullanılan verinin boyu kadar disk kullanımı ile verimlilik elde edilmesi.

Read Cache

Yüksek okuma performansı gereken durumlarda SSD disklerinin gücünden faydalanmak için gerekli katmanlandırma teknolojisi

IP Remote Replication

Gerekli durumlarda IP bazlı, storage üzerindeki ethernet portu ile local ya da remote ofisler için verinin asenkron kopyalanması ile güvenlik seviyesinin arttırılması

FC Remote Replication

Eğer lokalde bir DR site yapılandırmayı planlıyorsanız FC port ile asenkron replikasyon ile yapabilirsiniz.

Snapshots

Basit ve çok hızlı şekilde Snapshot alarak istediğiniz zaman geriye dönüş yaparak veri güvenliği sağlayabilirsiniz.

3 Level Tiering

3 Katmanlı gerçek tiering. Verilerinizi performans gereksinimleri doğrultusunda istediğiniz disk tipinde “otomatik olarak” barındırabilirsiniz.

LUN Clone

Gerektiğinde mevcut Volume’ü kopyalayabilirsiniz. Test ortamları için vazgeçilmez isteklerden biridir.

Encryption (SED)

Veri güvenliği olmazsa olmazlardan ise, disk üzerinde şifreleme opsiyonu ile storage’in kendi yetenekleri ile bu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

vCenter/SRM

Kusursuz VMware entegrasyonu ile tüm kolay yönetim avantajlarına sahipsiniz.

Kurulumu, kullanımı ve ölçeklendirilmesi son derece basit verimli ve işe yarar bir storage. Rakip ürünleri incelediğimde emin olun yarısı kadar özellikler mevcut. Eminim rakiplerinin benzer ürün çıkartması 1 yıl civarında zaman alacaktır. Uygun fiyata yüksek değerler elde edebileceğimiz ME serisi kurumunuzun genel ihtiyaçlarının tamamını görecek şekilde tasarlanmış.

Şimdi özellikleri incelediğinizde bence sizde en başta yazdığım “Türkiye’deki orta seviye depolama birimlerinin ihtiyacının %60’ını karşılar.” Söylemine sizde katılacaksınız diye düşünüyorum.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.