Haberler

Dell, BIOS Saldırılarını Tespit Etmek İçin Yeni Bir Siber Güvenlik Programı Yayınladı

Dell, ticari müşterileri için bilgisayarlarını, BIOS’un güvenliğini ihlal eden gizli ve karmaşık siber saldırılardan korumayı amaçlayan yeni bir güvenlik programı yayınladı. ‘SafeBIOS Olaylar ve Saldırı Göstergeleri’ (IoA) olarak adlandırılan yeni güvenlik yazılımı, bilgisayarların BIOS ayarlarında bazı olağandışı değişikliklerde kullanıcıları uyaran davranış tabanlı bir tehdit algılama sistemi geliştirdi.

BIOS’a karşı saldırıları tespit etmek genellikle zordur çünkü sistemde yüklü antivirüs ve diğer güvenlik yazılımları tarafından görülemezler. Dell’e göre SafeBIOS tarafından sunulan kontroller, BIOS’un bozulma riskini hızlı bir şekilde azaltabilir ve virüslü PC’leri güvende tutmanızı sağlar.

Kuruluşlar, bir saldırganın hareket halindeyken algılama yeteneğine ihtiyaç duyuyor ve daha büyük bir saldırı stratejisinin parçası olarak uç noktalardaki BIOS yapılandırmalarını değiştiriyor. SafeBIOS, bir saldırıyı işaret edebilecek değişiklikler ve olaylar da dahil olmak üzere BIOS yapılandırmalarında Saldırı Göstergeleri oluşturma konusunda benzersiz bir özellik olarak kullanıma sunuldu.

Potansiyel bir saldırıyı gösteren BIOS yapılandırma değişiklikleri tespit edildiğinde, güvenlik ve BT ekipleri yönetim konsollarında hızlı bir şekilde uyarılır ve hızlı bir şekilde düzeltme sağlar. SafeBIOS Events & IoA, BT ekiplerine BIOS yapılandırma değişikliklerinin görünürlüğünü sağlar ve bunları devam eden bir saldırı sırasında bile potansiyel tehditler için analiz etmektedir.

Şirket, SafeBIOS Olaylar ve Saldırı Göstergeleri aracının şu anda Dell Ticari Cihazları çözümü aracılığıyla Dell ticari PC’leri için kullanılabilir olduğunu söyledi.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu