Forum

Database Tavsiyesi

Bildirimler
Hepsini Temizle

Database Tavsiyesi

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,188 Görüntüleme
(@nailisler)
Gönderiler: 152
Estimable Member
Konu başlatıcı

Herkese merhaba,

Vb.net üzerinde bir program yazmaya calisiyorum arkada bir db var. bu dB'yi SDF olarak oluşturdum ve System.Data.SqlServerCe ile komutları gönderiyorum.
Public conn As SqlCeConnection = New SqlCeConnection("Data Source=ayarlar.sdf; Max Database Size=4090; Temp File Max Size=256; Encrypt Database=True; Password=SIFREM; Max Buffer Size=1024; Persist Security Info=False;") ile baglantı yaptım ve sql sorgularını 
Using cmdObj As New SqlCeCommand("SQLSORGU", conn)
Using readerObj As SqlCeDataReader = cmdObj.ExecuteReader
ile komutları çalıştırıyorum buraya kadar herşey iyi fakat db yaklaşık 570000 satırı geçti ama artık sorgu yaparken (where ekleyip) bilgi almak sorgu başına 5-6 sn kadar sürmeye başladı.

visual studio içinde sqlite ile sdf file bağladım ve orada bile aynı komutu calistirmak 5 sn geçmekte.

burada sormak istediğim konular şunlar;

sdf yerine altarnatif (daha iyi hangi db kullanabilirim)(daha hızlı)
SDF için sqlite haricinde daha kapsamlı bir editor var mı;

destekleriniz için teşekkürler

Gönderildi : 06/03/2019 15:32

(@bugraparlayan)
Gönderiler: 324
Üye

Selamlar,

Mysql, SQL Express , Oracle XE yada postgresql ücretsiz olarak kullanabileceğiniz veri tabanları fakat burada sorgu performansıda önemli. Örneğin 570000 kayıt içinde select * from kullanicilar where id=500 ile select ad,soyad from kullanicilar where id=500 ayrı performans verir. Bunları göz önünde bulundurduktan sonra Oracle XE ile bir başlangıç yapabilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki adresten de canlı kontrol sağlanabilir.

https://livesql.oracle.com/apex/f?p=590:1000

Oracle ACE Associate - Türkiye Hayat & Emeklilik

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/03/2019 16:36

Paylaş: